Metodického zaměstnání se zúčastnilo třináct posádek (ÚSZS MSK). Záchranáři se sjeli ze všech územních odborů organizace a různých výjezdových stanovišť našeho kraje: Z Bruntálu, Krnova, Opavy, Hlučína, Ostravy, Kopřivnice, Studénky, Frýdku-Místku, Třince, Jablunkova či Havířova. Soutěž probíhala v areálu výjezdového stanoviště záchranné služby a nemocnice v třinecké části Sosna. Start posádek se uskutečnil krátce před devátou hodinou a soutěž vyvrcholila v odpoledních hodinách vyhodnocením výsledků a rozpravou.

Záchranáři pracovali na šesti stanovištích a řešili náročné situace. „Jednalo se o chlapce se závažným infekčním onemocněním, u něhož bylo nezbytné provést správnou diagnostiku, vyšetření a určení nejvhodnějšího směrování do zdravotnického zařízení. Dalším postiženým byl muž s výdutí tepny, přičemž rozpoznání skutečné příčiny jeho obtíží bylo velmi obtížné, protože šlo o cyklistu a obtíže, jež udával, vyvolávaly dojem jiného postižení,“ přiblížil tiskový mluvčí záchranné služby Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl.

V jiném případě řešila posádka situaci, kdy při transportu pacientky do porodnice nastal defekt na zásahovém vozidle. Kromě rozhodnutí o správném postupu bylo zapotřebí v co nejkratším čase provést výměnu poškozeného kola. Záchranáři se rovněž museli vyrovnat s tříděním pacientů při hromadném neštěstí – výbuchu a určením priorit pro ošetření a transport zraněných. Na dalším stanovišti bylo zapotřebí resuscitovat mladou ženu, kterou postihlo selhání srdeční činnosti. Posádkám přitom ztěžoval práci přítomný „přítel“ pacientky.

Šestým úkolem byl zásah u vážné dopravní nehody. V osobním vozidle se těžce zranila řidička a zahynul její spolujezdec. V letošním ročníku změřily své odborné dovednosti a znalosti posádky rychlé zdravotnické pomoci. Šlo tedy o dvoučlenné – nelékařské posádky. Právě ony totiž bývají často na místě události u pacienta jako první a musí poskytnout profesionální odbornou pomoc ještě před příjezdem lékaře. Na všech stanovištích byla hodnocena řada kritérií.

Náměty jednotlivých úkolů vycházely z reálných situací, s nimiž se záchranáři ve své práci setkali a setkávají. „Metodické praktické zaměstnání, které při soutěži proběhlo, je pro posádky výbornou příležitostí, jak se účinně připravit i na méně obvyklé a komplikované události. Následná rozprava nad úkoly umožnila všem soutěžícím získat důležitou zpětnou vazbu a ověřit si, zda zvolili nejvhodnější postup při ošetřování a záchraně zraněných,“ zamyslel se Lukáš Humpl.

Tři posádky, které si vedly nejlépe – z Ostravy, Bruntálu a Třince – obdržely ocenění z rukou ředitele ÚSZS MSK. Vedení záchranné služby plánuje pokračovat ve vzdělávání svých zaměstnanců nejen formou seminářů, ale také praktických zaměstnání. Další ročník Rescue poháru by měl proběhnout opět příští rok na podzim.