„Třinec bude díky tomuto parčíku zase o něco krásnější. Jsem ráda, že se do projektu od začátku aktivně zapojili mladí lidé. Vnesli do myšlenky města tolik důležitý pohled těch, kteří parčík budou využívat nejen pro svůj volný čas, ale i ke vzdělávání, poznávání přírody a vzájemnému setkávání,“ uvedla primátorka města Věra Palkovská.

Původně měla relaxační zóna vzniknout u řeky Olše, ale místní byli proti. Další variantou byl podle primátorky prostor za kinem Kosmos, ale ten využijí stavbaři v rámci velké rekonstrukce kina, která by měla začít příští rok.

Mikuláš Zbořil z Třince (vpravo).
Objev Zbořil o Třinci: Jako by z dresu naskočila stamina. Jsem jak v Survivoru

První stromy zasadí žáci společně se zástupci vedení města a zahradníky 27. dubna 2022. „Mladí lidé budou dále do parku průběžně vnášet výtvarné prvky a bude na nich, jak se jim podaří vdechnout prostoru život. Celkem bude vysazeno cca 19 stromů. Každá třída bude mít svůj strom a zajímavostí je to, že kotvení stromů si sami vyzdobí a upraví,“ zmínila Halina Lisztwan, referentka odboru životního prostředí a zemědělství magistrátu, která projekt za město Třinec koordinuje.

V parku se vysadí i nových 21 keřů a asi 400 trvalek a cibulovin. Součástí parku by měla být venkovní učebna, lavičky, sedací prvky, nové pískoviště, houpačky či cvičební prvek. Park bude dělat radost nejen žákům gymnázia, ale také široké veřejnosti, maminkám s dětmi či seniorům. Park začne sloužit veřejnosti 2. září letošního roku s tím, že se bude postupně dále dotvářet.

Hokejisté Třince (v červeném) ve 2. finále play-off extraligy proti pražské Spartě.
OBRAZEM: I druhé finále v Třinci táhlo, Sparta tlaku Ocelářů odolala, podívejte

„Gymplpark je prostor, který by měl být plný barev a života. Parčík se stane i místem, kde se mladí lidé budou moci naplno vyřádit, myšleno v tom pozitivním směru. Plánujme, že stávající chodníky a spojovací pěšiny budou obohaceny výtvarným ztvárněním studentů, různých témat. Každopádně je to pro studenty výzva k vytvoření jak originálních maleb ale také věcí v podobě 3D prostorové výzdoby parku“ uvedl Adam Šimonovič ze společnosti Zelený prostor, s.r.o., která se zaměřuje na zahradní a krajinářskou architekturu. I proto byli na společném setkání přítomni i zástupci Základní umělecké školy, Galerie města Třinec a pedagogové, z nichž někteří mají na gymnáziu na starosti výuku výtvarných umění.

A kolik bude nový parčík stát? K překvapení většiny přítomných studentů, z nichž jeden tipoval třeba jen 10 tisíc korun …, to bude zhruba 1,5 milionu korun. Na nákladech se budou vedle města podílet významným způsobem i sponzoři – cca z jedné poloviny.