„Vyvinuli jsme technologii řízeného ochlazování kolejnic vzduchem. Zvýšíme mechanické vlastnosti kolejnic, které se používají v běžné železniční dopravě,“ vysvětlil Jiří Adamík, hlavní technolog Třineckých železáren (TŽ), které jsou na Těšínsku známé také jako Werk.

Jiří Adamík byl v týmu vynálezců spolu s Lukášem Niemczykem, Petrem Podolinským a Mariuszem Hlisnikowskim. Technologie, jak podotkl, byla sice vyvinuta pro Werk, ovšem výsledky v podobě kolejnic budou sloužit na železnicích v téměř celé Evropě. Zařízení je podle něj už ve výstavbě a po testech by koncem letošního nebo počátkem příštího roku mohlo najet do provozu.

Bystřický park vzniká u domu s pečovatelskou službou, 27. 3. 2024.
VIDEO: Bystřická stavba roku. Na obecním vznikne zelená oáza za 22 milionů

Novinka s českým patentem byla zařazena do soutěže v rámci třinecké výstavy Invent Arena, která se ve Werk Aréně uskuteční ve středu 12. a ve čtvrtek 13. června. „Podstatou vynálezu je soustava difuzorů určených k rovnoměrnému chlazení kolejnic, zlepšení jejich mechanických vlastností, zejména tvrdosti na temeni kolejnice, a to bez negativních jevů, jako je podélné kroucení kolejnice během vychlazování,“ stojí v přihlášce do soutěže.

Ivent Arena se v ocelářském městě bude konat potřetí, opět po šesti letech. „Podobných akcí je za rok ve světě zhruba dvacet a některé se odehrávají jen on-line. Díky tomu, že ji tady pořádáme, se Třinec řadí k městům, jako je Noribmerk, Ženeva, Varšava, San Francisco či oblast Silicon Valley,“ upozornil Lukáš Zmeškal, předseda Českého svazu vynálezců a zlepšovatelů.

Zloděj z Frýdecko-Místecka už sedí.
Slušný zloděj? Poškozenému poslal omluvu, že ho vykradl

Za organizací akce stojí Česká hutnická společnost. „Chceme výstavou připomenout také tradici vynálezectví, které má v Česku dlouholeté jméno, a tak trochu se na ni v posledních letech zapomnělo,“ zmínil představitel společnosti Jiří Cupek.

„Invent Arena nabízí možnost ukázat výsledky výzkumu a vývoje, inovativních řešení a nejlepších technických vymožeností z více zemí,“ doplnila Jana Engelová Pavková z Úřadu průmyslového vlastnictví.

Čápi mezi dálnicí a oldřichovickou částí Třince, 27. 3. 2024.
VIDEO: Čápi na Třinecku? Už přiletěli. A jsou hladoví, klidně šmejdí i po stavbě

Invent Arena nabídne i doprovodný program. Panelové diskuse s odborníky, interaktivní zábavu, vodíkovou Tatru, tréninkové auto závodníků Rallye Dakar s možností se v něm projet, vědecko-popularizační programy VŠB-TU Ostrava a Střední odborné školy Třineckých železáren či expozice Čočkostroj z Národního technického muzea.