V hutnickém městě vládne napětí, protože o Třinci se nyní mluví až v dalekém Las Vegas. Martin Staszko zde totiž postoupil do pokerového finále, ve kterém vítěz získá 156 milionů korun.

„Jsem z toho nadšený, takový úspěch ještě žádný z českých hráčů nezaznamenal. Na finálový stůl, který hrál Staszko, jsem se díval společně s manželkou v přímém přenosu. Ujít si samozřejmě nenecháme ani středeční boj o první místo. Budeme držet pěsti,“ prozradil pokerový hráč Roman Puchálka, který měl tu čest osobně si v ostravském Kartáči se Staszkem zahrát.

Bouřlivé oslavy zažil Třinec naposledy na jaře, kdy zdejší hokejisté vybojovali mistrovský titul. K oslavám se pomalu ale jistě schyluje i nyní. A také zdejší hokejoví Oceláři pokerové finále sledují. „Fandíme mu na dálku,“ prozradil Jan Peterek, který jeho snažení z neděle na pondělí sledoval on-line. „Vraceli jsme se ze zápasu v Kladně, tak jsem se na to v autobusu díval. Když jsem ráno vstal, první jsem se šel podívat, jak Staszko dopadl,“ dodal Peterek s tím, že mezi hokejisty je poker oblíbený. „Hráváme ho ve stabilní sestavě v autobusu. Ke kartám jsem se dostal asi jako každý v dětství. Začínal jsem vojnou, prším, sedmou a postupně přibývaly další karetní hry,“ svěřil se Peterek.

Pokerové téma je také předmětem debaty hostů restaurace v třineckém C-clubu Kanada. „Chlapi se tu o tom baví, protože je to zajímá,“ prozradil Rudolf Szkandera z C-clubu s tím, že třineckému hráči přeje úspěch. „Určitě mu přeji vítězství. Martina Staszka sleduji v novinách, takže o jeho úspěších vím, ale osobně se s ním neznám,“ dodal Szkandera.

Výjimečné pokerové výkony Martina Staszka sleduje s velkým zaujetím i frýdecko-místecký policejní mluvčí Vlastimil Starzyk, jenž v Třinci bydlí také. „Je to neskutečný úspěch, kterým se postaral o zviditelnění našeho města po celém světě. Protože sám občas rekreačně poker hraji, tak vím, že se nejedná o lehkou karetní hru. Je třeba mít velmi dobré logické uvažování. Člověk musí být navíc dobrým hercem, aby uměl vhodně pracovat s emocemi. Takovým lidem, jako je Martin Staszko, i když jej osobně neznám, rozhodně fandím,“ prohlásil policejní mluvčí Starzyk s tím, že mu bude při finále držet palce.

O tom, jak si Staszko vede, má přehled i třinecká starostka Věra Palkovská. „V pondělí ráno mi z Las Vegas přišla textovka od jednoho jeho kamaráda, že postoupil mezi tři nejlepší. Držím mu palce a doufám, že mu to vyjde. Třinci se daří,“ řeklaDeníku Palkovská s tím, že se Staszkem se poměrně nedávno setkala.

„Pozvala jsem ho na kafe, a udělal na mě velmi dobrý dojem. Dříve hrával šachy, a co mě mile překvapilo, je to, že je proti automatům,“ pravila starostka. Podle ní je pokerová hra úplně něco jiného.

„On opravdu musí něco znát, když se dostal tak daleko,“ míní Palkovská. Staszka se prý ptala i na to, jak se dělá „poker face“, což by se jí v politice občas hodilo. „To mě nenaučil,“ poznamenala starostka.

Říká, že přestože se Staszkův úspěch asi nedá úplně srovnávat s tím, co zažívá Fulnek při slavných výhrách tenistky Petry Kvitové, je to pro Třinec velká reklama, což je „hodně hodně dobře“.

Jen pro představu: 156 milionů korun, o které Martin Staszko v Las Vegas hraje, by si člověk s desetitisícovým platem mohl teoreticky vydělat přesně za 1300 let. Při platu 15 tisíc korun by zmíněnou sumu mohl mít k dispozici za 867 let - nesměl by ovšem během té doby vůbec nic utratit.

Staszko je v pokerovém finále, hraje o 156 milionů

Las Vegas - Hráči a fanoušci pokeru to přirovnávají k vítězství hokejistů v Naganu

Třinecký rodák Martin Staszko (35) se v americkém Las Vegas probojoval mezi tři nejlepší hráče turnaje Světové série v pokeru. Už nyní má jistou výhru, přesahující 72 milionů korun.

Bude to nejvyšší částka, jakou kdy Čech v této populární karetní hře získal.

Do hlavní soutěže Světové série, která začala 7. července, letos zasáhlo 6865 hráčů ze 105 zemí včetně devíti Čechů. Hrálo se několik dnů, dokud nezůstalo posledních devět hráčů. Ti se po prázdninové pauze utkávají o konečné vítězství u finálového stolu.

Cenný náramek

Staszko k němu usedl ve flanelové košili s českou vlaječkou na prsou s nejvyšším počtem žetonů. V úvodní části hry si vedení před osmi soupeři držel, pak ale začal ztrácet. „Nikdy jsem neměl tak málo žetonů, aby to bylo beznadějné,“ podotkl po více než devíti hodinách hry.

Během partie předvedl několik infarktových situací, kdy dal v sázku všechny své žetony. V kritických chvílích při něm ale vedle pokerového umu stálo i nezbytné štěstí. „Mně celý den nic moc nechodilo a až pak na konci mi došla postupka a něco jsem ´ukradl´,“ řekl Staszko.

Ačkoliv přišel o vedoucí pozici, udržel se mezi třemi nejlepšími. Do finále postoupil ze třetího místa se 42,7 milionu žetonů. První je Němec Pius Heinz se 107,8 milionu žetonů a druhý Američan Ben Lamb s 55,4 milionu žetonů.

Do finálového turnaje nenastupoval jeho první český účastník ve stoprocentní formě. Trápily ho horečky. „Byl jsem trochu unavený a nemohl jsem spát. Někdy jsem měl problém sledovat ostatní hráče. Malinko to hru ovlivnilo, moc ale ne,“ řekl Staszko.

Po dni volna usednou hráči ke stolu znovu v noci na středu našeho času. Utkají se o trofej, která je podle Staszka cennější než peníze náramek pro vítěze Světové série.

Šachista Staszko, bývalý vedoucí směny v lakovně automobilky, se k pokeru dostal před čtyřmi lety. Začínal hrát na internetu hry, za které se nic neplatilo, ale taky se nic nedalo vyhrát. Později takové, při nichž se dalo vyhrát pár centů. Peníze investoval do turnajů, kde se už musel platit vklad. Profesionálně hraje poker od loňska.

(jhr, čtk)