„Dostali jsme více než půlmilionovou dotaci na prevenci kriminality s tím, že město, potažmo městská policie budou muset dodat dvacet procent. Na to ty peníze jsou, s tím jsme počítali. Přímo na kamery je 464 tisíc, jen z původně uvažovaných tří máme dvě,“ řekl šéf komise pro činnost Městské policie Třinec a zastupitel Karel Bieringer.

Dodal, že přístroje budou na takzvaném Domě hrůzy v Lidické ulici a na střeše prodejny Sapro přímo na lyžbickém náměstí T.G.M. „Na náměstí se houfují lidé, které tam neradi vidíme. Holdují alkoholu a to prostředí znečišťují. Je dobré mít na záznamu, kdo to byl,“ řekl Bieringer.

Město na jaře žádalo o dotaci 700 tisíc korun, z původního seznamu na rozšíření kamerového systému tak vypadl objekt realitní kanceláře na ulici 1. máje. Bieringer připomněl, že konzumaci alkoholu na veřejnosti v centrální části Třince zakazuje vyhláška, z náměstí T.G.M se však mohou lidé přesunout za trať, kde už norma neplatí.

„Výběrové řízení proběhlo, ale nepředpokládám, že kamery budou instalovány ještě o prázdninách. Sám nevím, jak to bude vypadat nebo co se bude dít,“ uvedl ředitel třinecké městské policie Josef Kužma. „Ale musí to být letos, jinak by se dotace vracela,“ upřesnil. K rozšíření systému ze čtyř na šest kamer uvedl: „Je třeba najít kompromis. Nemyslím si, že bychom měli mít kamery na každém rohu jako v Anglii, to by byla špatná cesta. Máme jinou mentalitu. Ale když máme možnost systém rozšířit v lokalitě, kterou již sledujeme a kde má pokrytí význam, měli bychom toho využít,“ poznamenal.

Přečtěte si také: Centrum Třince možná budou hlídat další tři kamery