„Město neustále přemýšlí, jakým způsobem zlepšit prezentaci Třince. Na internetových stránkách města se neustále pracuje, nové jsou od roku 2009. Zvýšením prezentace a přilákáním lidí zde je nová interaktivní mapa,“ řekla starostka Třince Věra Palkovská s tím, že se jedná o živý produkt, kterému předcházely dlouhý proces přípravy. „Mapa má oslovit návštěvníky Třince, dále lidi, kteří mají nějaké podnikatelské záměry a chtějí je v Třinci realizovat. Pochopitelně je určena také místním lidem,“ vysvětlila starostka. Podle jejich slov byl tento úkol na bedrech odboru informatiky ve spolupráci se školstvím. „Ale pracovali na ní i dva tehdejší žáci základní školy, kteří byli také oceněni městem,“ dodala starostka.

Na mapě si návštěvník muže najít místo, které ho zajímá a dozvědět se o něm, co potřebuje. Nechybí ani bezbariérové trasy a rozlišení 3D, na kterém pracují právě dva hoši – David Hotař a Ladislav Búr se svým učitelem. „Začínali jsme městským úřadem. Prvně jsme si celý objekt ofotili,“ řekl Hotař. „Fotek jsme udělali mnoho a pak jsme vybírali. Nemůže tam třeba být stín, který celkový pohled naruší. Proto je nejlepší fotit kolem třinácté hodiny, kdy je slunce nejvýše,“ vysvětlil Búr. Podle nich je u složitějších objektů potřeba i více než sto fotek, aby vše bylo dokonalé. „U paneláků to je jednoduché, to stačí i čtyři snímky,“ dodal Hotař.

Pak začíná samotná práce – modelování. „Podle fotek si v programu vymodelujeme šedý model, na který pak „napasujeme“ fotky. Půdorys bereme ze satelitních snímků. Ale teď mám problém s gutským kostelíkem, který je v lese a nemůžu tak získat půdorys ze satelitního snímku. Proto musím zajet na místo a pásmem si vše změřit,“ prozradil Búr.

V 3D rozlišení je již na mapě téměř 200 objektů. „Bavila mě práce na městském úřadu, na kterém jsem strávil přes dvacet hodin,“ svěřil se Hotař, jenž už udělal na 140 modelů. „Já jsem začínal modelem svého domu, ale budu jej předělávat. Se znalostmi, které nyní mám, bude vypadat mnohem lépe,“ řekl Búr, který má na svém kontě zatím 30 budov. Oba nynější studenti začali na modelech pracovat před rokem, kdy šli do deváté třídy. Některé budovy dělá i jejich učitel ze základní školy.