Jeho odvolací senát v plném rozsahu potvrdil loňský verdikt Krajského soudu v Ostravě, proti kterému se Miroslav B. odvolal. „Jeho odvolání jsme jako nedůvodné zamítli,“ řekl Deníku mluvčí vrchního soudu Stanislav Cik, podle kterého nelze trest uložený v sazbě od pěti do dvanácti let považovat za nepřiměřeně přísný.
Incident se odehrál ve venkovním areálu nemocnice v Třinci 8. června mezi druhou a třetí hodinou ranní. Miroslav B. (45 let) se domáhal vstupu do zdravotnického zařízení, kde hledal svého kamaráda.
Konflikty s ostrahou
Miroslav B. přiznal, že měl hned dva konflikty s ostrahou. Po prvním z nich opilý usedl do auta a odjel domů. Vyzbrojil se legálně drženou samonabíjecí pušku Gazela a vrátil se k nemocnici. Při druhém incidentu s ochrankou vystřelil do země.
U soudu projevil lítost, uvedl však, že se pouze bránil. Prohlásil také, že je odpůrcem násilí. „Nesmírně mě mrzí, co se stalo. Za běžných okolností bych nikdy něco podobného neudělal. Vždy jsem vše řešil diplomaticky. Nemám rád násilí,“ uvedl obžalovaný a dodal: „Lidé, co mě znají, vědí, že se snažím pomáhat druhým. To, co se stalo, dodnes nechápu,“ uvedl Miroslav B., jenž tvrdil, že se bránil agresivní ochrance, která ho údajně napadla.
Jednoznačné důkazy
Podle ostravského i olomouckého soudu ale důkazy hovořily jasně. „Z provedeného dokazování, zejména svědeckých výpovědí a kamerového záznamu, jednoznačně vyplynulo, že obžalovaný po požití alkoholických nápojů usedl do vozidla a dojel do areálu třinecké nemocnice. Zde napadl ostrahu nemocnice. Poté z areálu nemocnice odjel, vyzbrojil se puškou, pistolí a 594 kusy nábojů do obou zbraní,“ uvedl Cik s tím, že obžalovaný takto dojel zpátky k nemocnici. „Zde se dožadoval ulehnutí ostrahy na zem a zvednutí závory. Poté, co ostraha neuposlechla, vystřelil směrem k ní. Tak se domohl zvednutí závory,“ dodal Cik.
Miroslav B. byl uznán vinným hned ze tří trestných činů, a to vydírání, ohrožení pod vlivem návykové látky a výtržnictví. „I odvolací soud má za to, že trest odnětí svobody ve výši sedmi roků není s ohledem k okolnostem případu určitě nepřiměřeně přísný,“ uzavřel Cik.
Rozhodnutí vrchního soudu je pravomocné a nelze se proti němu odvolat. V úvahu přichází jen dovolání k Nejvyššímu soudu, které ale nemá odkladný účinek. To znamená, že Miroslav B. poputuje z vazby, kam byl umístěn po svém zatčení, přímo do věznice.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Žáci těchto základek na Frýdecko-Místecku nejlépe zvládají přijímačky na střední