V rámci akce se spojovala klasická muzejní výstava historických hasičských uniforem, přístrojů a pomůcek s venkovními ukázkami nejmodernější hasičské techniky.

„Čím se na této akci můžeme opravdu pochlubit, tak to jsou skutečné stříkačky z roku 1887 a na druhé straně nejmodernější záchranářský robot Hardy,“ řekla Deníku Eva Zamarská, vedoucí Muzea Třineckých železáren a města Třince. K vidění však byly i další „kousky“, které si nacházely své zájemce z řad návštěvníku, jako například zvedací plošina Hasičského záchranného sboru Třineckých železáren.

Během celého dne nemohl chybět ani doprovodný program, o který se staraly přítomné kapely či folklorní soubory. „Však návštěvníci se mohli podívat i přímo do muzea, kde je k vidění výstava s hasičskou tématikou. Je to pohled do hasičské historie, vystaveno je na tisíc modelů, přilby a podobně,“ zvala ještě případně zájemce Zamarská.

Podobnou akci pořádali v Třinci již v roce 2004. „Bylo to v menším měřítku. Součásti byla rovněž vnitřní výstava věnována hasičům. Pro letošní rok nás oslovili samotní hasiči, protože letošní rok je mezinárodním rokem dobrovolnosti. To znamená, že svým způsobem mají hasiči svátek,“ vysvětlila Zamarská.

Největší pozornosti se zřejmě těšil robot Hardy. Dálkově ovládaný robot o hmotnosti je specializován pro použití v krizových situacích, kde může hrozit výbuch, například ve výrobních halách, letištích. Umí především hasit oheň proudem vody s možností dálkového řízení tvaru proudu vody, přičemž sám rozpoznává terén pomocí kamerového systému. Přehlídka hasičských vozů a stříkaček byla zastoupena Polskem, Slovenskou a Českou republikou, a to škálou exponátů od 19. století.

O část kulturního programu se postaraly i folklorní soubory. „Návštěvníkům jsme představili náš gorolský folklor. Vystupujeme tu společně soubory Mladé Oldřichovice a Tyrka. Tato vystoupení jsou hlavně o tom, aby se lidé pobavili a my si pěkně zahráli,“ prozradila Jola Sikora.

V Třinci bylo myšleno i na ty nejmenší. „Součástí je i dětská dílna, aby ty nemenší neunavovala jen hasičská technika. Děti si tak mohly vyzkoušet drátovaní, malování na skle či zdobení perníčků. Tyto dovezla již předpečené perníkářka, děti si je pak namalovaly a nakonec snědly, či odnesly domů,“ doplnila Zamarská.

Na hasičskou akci dorazil i Petr Sikora. „Přišel jsem zde hlavně kvůli synovi, kterému se zde hodně líbí. Ale i já jsem si se zájmem prohlédl některé historické stříkačky,“ uzavřel Sikora.