Hutnické město úspěšně pokračuje na své cestě za povýšením na statutární město a blíží se k cíli celého legislativního procesu. Minulý týden obdržela starostka města Třince Věra Palkovská informaci od poslance a zároveň zpravodaje návrhu Jakuba Jandy, že návrh změny zákona o obcích, v níž je Třinec zařazen mezi statutární města České republiky, prošel v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR hladce druhým čtením a poslanci jej doporučili do třetího, závěrečného čtení. Třinec se chce zařadit mezi statutární města změnou zákona o obcích.

K tomu, aby hutnické město doplnilo stávající seznam 25 statutárních měst ČR, udělali první krok na svém zasedání 12. září 2017 třinečtí zastupitelé, kteří svým usnesením nastartovali celý legislativní proces.

Snahy Třince už podpořilo také Zastupitelstvo Moravskoslezského kraje, Vláda ČR i Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj Poslanecké sněmovny. „Nyní je na řadě třetí čtení v poslanecké sněmovně, poté návrh poputuje k projednání do Senátu a pak budeme čekat na podpis prezidenta republiky. Výsledek celého procesu by měl být znám během léta letošního roku,“ přiblížila celý proces starostka Třince Věra Palkovská.

Nové označení města Třince by bylo nejen otázkou prestiže, ale rovněž novou možností zapojit se do dalších projektů směřujících k rozvoji města Třince. Zařazením Třince mezi statutární města nedojde téměř k žádným změnám a nárůstu povinností, ani by to nemělo mít za následek zvýšení výdajů v rozpočtu.