Zastupitelé Třince bez diskuze souhlasili s přijetím dlouhodobého úvěru, s jehož pomocí chce město financovat svůj podíl při chystané revitalizaci povodí řeky Olše. Miliardová stavba kanalizace a čistíren odpadních vod, jejíž příprava se dostala do skluzu, by mohla začít v červenci.

V případě krachu celého projektu přijde Česká republika o 700 milionů korun z evropských fondů. „Když se podíváte na harmonogram, tak nás neskutečně tlačí čas,“ připomněla zastupitelům třinecká starostka a šéfka Slezského vodohospodářského svazku (SVS) Věra Palkovská.

Svazek tvoří osm obcí, které se už v červnu budou muset definitivně rozhodnout, zda jsou akci, při které se silně zadluží, vůbec schopny zvládnout.

Banka věří hlavně městům

Třinec si půjčí 30 milionů korun od Českomoravské záruční a rozvojové banky, v níž je akcionářem Česká republika prostřednictvím několika ministerstev. „Banka dává zvýhodněné úvěry pro vodohospodářské projekty,“ uvedla Palkovská s tím, že svazek ještě předtím provedl průzkum trhu. „Tento dlouhodobý úvěr je velmi výhodný. Výběrové řízení není zapotřebí,“ konstatovala.

Finanční analýzou, kterou si provedla banka, přitom podle Palkovské prošlo jen šest obcí. „Nejlépe z toho vyšel Třinec, Český Těšín a Těrlicko. Dvě z těch osmi obcí si na tento úvěr nešáhnou – je to Vendryně a jsou to Mosty,“ prohlásila.

V Třinci zatím předpokládají, že stavby na území města budou stát zhruba 163 milionů korun. Podíl města se odhaduje na 55 milionů. Skutečné částky však určí až výběrová řízení. „V pátek se na centrální adrese objevil inzerát a už se začínají hlásit první zhotovitelé. Budou celkem tři,“ zopakovala Palkovská.

Svazek již dříve rozhodl, že je nutné vypsat soutěže na jednotlivé akce Jablunkov-Mosty-Návsí, Bystřice-Vendryně a Třinec-Těrlicko-Český Těšín. Termín pro podávání nabídek skončí 1. června, do 5. června se očekává jejich posouzení, hodnocení a rozhodnutí o přidělení zakázky.

V Třinci bude "vymalováno" s předstihem

Lhůty pro případné námitky firem vyprší 25. června. Zveřejněný harmonogram, který je podle Palkovské nutné dodržet, počítá s možným podpisem smlouvy 1. července. V jednotlivých obcích se bude rozhodovat od 22. do 26. června. „Nebudeme vědět, jak dopadli ostatní, ale v Třinci bude ,vymalováno´ v úterý 23. června,“ naznačila starostka.

Původně oznámené termíny se přitom vždy změnily. Například v polovině února se hovořilo o tom, že výběr firem začne během dvou týdnů, starostové navíc tvrdili, že stavební práce musí odstartovat v polovině roku. „Když se 1. června kopne, stihnout se to dá. Prvního osmý, to už je na mrtvici,“ řekl doslova redakci starosta Bystřice nad Olší Ladislav Olšar. - více ZDE

Přislíbená dotace EU je podmíněna dokončením stavebních prací už v roce 2010.

Problémy s přípravou a zejména s financováním projektu se nahromadily před koncem loňského roku. - přečtěte si také: Na záchranu projektu mají měsíc. Ve hře je 700 milionů z EU

Věra Palkovská připomněla, že v prosinci vláda rozhodla o kompenzaci kurzových ztrát pro čtyři projekty. Jedná se o 200 milionů korun. „Teprve po otevření obálek a následném jednání s ministerstvem životního prostředí se dovíme, kolik z té částky poputuje právě na projekt revitalizace Olše,“ řekla. „Další krok – ve všech osmi obcích se k prvnímu dubnu povedlo zvládnout plátcovství DPH,“ dodala.

Svazek hledá finančního partnera

Myslí si, že nejdůležitější jsou nyní přesné podkladové materiály pro zájemce o zakázku. „To je náš největší problém. Máme obrovské problémy s firmou, která zajišťovala projektovou dokumentaci. Nehovořím o tom, že tam jsou ještě problémy z minulosti,“ prohlásila třinecká starostka.

Svazek v těchto dnech vypíše další výběrové řízení. Hledá totiž finančního partnera, který zajistí osm krátkodobých úvěrů.

Kam dál?

Výběr firem pro mega stavbu kanalizace začne až v březnu

Vodohospodářský svazek opět měnil šéfa, s Olší se popere Palkovská

Čistá Olše prý vyjde na necelou miliardu