Evropský týden mobility a Evropský den bez aut je kampaní pro občany měst a obcí, která má za cíl upozornit na problémy se stále narůstající automobilovou dopravou a zároveň nabídnout možnosti a výhody alternativních druhů dopravy.

Akci i v letošním roce v rámci České republiky koordinuje ministerstvo životního prostředí. Rámcovými tématy tohoto ročníku jsou doprava a energie, ústředním tématem pak „Alternativní mobilita.“

V rámci týdne mobility se budou v Třinci konat přednášky a programy s dopravní tématikou a propagací výhod alternativní dopravy. Městská knihovna pořádá pro děti výtvarnou soutěž na téma „Alternativní doprava“. K Evropskému týdnu mobility se připojí i dopravce Veolia Transport Morava – oblast Třinec. V uvedeném týdnu nabízí všem cestujícím, kterým končí platnost čipové karty nebo si chtějí kartu pořídit, zakoupení nové čipové karty za zvýhodněnou cenu 130 korun.

„Začněme se i my chovat šetrněji k životnímu prostředí a použijme v tomto týdnu nebo alespoň v Evropský den bez aut 22. září ke své přepravě veřejnou hromadnou dopravu, vyměňme osobní automobil za jízdní kolo nebo jděme pěšky! Alternativní mobilita pomůže změnit život ve městě ve zdravější a bezpečnější díky výraznému zlepšení kvality ovzduší a snížení hladin hluku i emisí oxidu uhličitého,“ vyzvalo město obyvatele na webu www.trinecko.cz.