Kvalita ovzduší se výrazně zhoršila u prašného aerosolu (polétavý prach). Denní limit pro polétavý prach činí 50 mikrogramů na metr krychlový, monitorovací stanice Třinec-Kosmos přitom v pondělí ráno zaznamenala 436 mikrogramů.

„Každopádně jsme teď nejhorší v celém kraji, limit je překročen víc než osminásobně,“ řekla redakci Anna Turoňová, která se na třinecké radnici kvalitou ovzduší zabývá. V sousedním Českém Těšíně to bylo 341 mikrogramů. "Ten je na tom o něco líp," prohlásila.

Údaj pochází z pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu, jehož data lze podle Turoňové jen těžko zpochybnit. „Ten je nepřesnější a nejjistější,“ poznamenala. Obyvatelé hutnického města mají omezit fyzickou námahu, starší a nemocní lidé a děti by měli chodit ven jen minimálně. Turoňová doporučuje všem, aby doma co nejméně větrali a aby zvýšili dávku vitaminu C v potravě.

Prachové částice obsahující jedovaté prvky se usazují v dýchacích cestách, kde pak podporují vznik nemocí. U již nemocných lidí prach zhoršuje léčbu. Polétavý prach snižuje odolnost organismu, který pak snadněji podlehne virovým či bakteriálním infekcím.

Lidé v Třinci by se podle Turoňové měli připravit na to, že stav, kdy jsou velmi výrazně překročeny imisní limity, ještě „nějaký čas potrvá“. Doporučuje, aby lidé sledovali aktuální údaje o stavu ovzduší na stránkách hydrometeorologů http://www.chm/poboc/os, dále na internetových stránkách města www.trinecko.cz, k dispozici je i ekotelefon na čísle 558 321 426 a informace lze získat rovněž na odboru životního prostředí a zemědělství (telefon 558 306 317).

„Žádáme spoluobčany, kteří žijí a podnikají v této lokalitě, aby v těchto dnech svým jednáním minimalizovali množství vypouštěných škodlivin do ovzduší. Provozovatelé velkých zdrojů mohou ke zlepšení stávající situace přispět tím, že optimalizují výrobu za účelem minimalizace vypouštění znečišťujících látek do ovzduší. Občané by měli být více ohleduplní ke svému okolí a zejména v těchto dnech využívat ekologická paliva ve svých domácích topeništích a při cestách využívat služeb městské hromadné dopravy,“ dodala Anna Turoňová.

Problémy však měla v pondělí i autobusová doprava. „Na to, jaké bylo počasí, nám to jakž takž jezdilo. Ale nejezdilo všechno, mám předběžné informace, že na městě dva spoje vynechaly a bylo tam i nějaké zpoždění,“ řekl zaměstnanec společnosti, která má na starosti MHD Třinec. Z příměstských spojů měl podle něj problémy autobus, jemuž mezi Nýdkem a Bystřicí zamrzla nafta, firma však na místo poslala náhradní autobus.

Ve Frýdku-Místku byla situace podobná. „Nevynechalo nic, nějaké zpoždění bylo, ale jinak v pohodě. Zamrzla nafta, řešili jsme to operativně,“ uvedl Vladimír Pavlásek, vedoucí provozu osobní dopravy ve společnosti ČSAD Frýdek-Místek.