„Potraviny se šidily, šidí a šidit budou,“ říká ředitelka muzea Eva Zamarská. Originální výstava Šejdíři a šizuňkové začíná už poukazy na starověký Egypt. Popisuje vývoj hmotnostních a obsahových jednotek, stejně jako předmětů k jejich ověřování a zjišťování.

Automobilka Hyundai vyrobila čtyřmiliontý vůz, 14. listopadu 2022, Nošovice.
VIDEO: Čtyřmiliontý Hyundai vyjel z Nošovic! Podívat se přišly osobnosti kraje

„Máslo na hlavě? Známé úsloví má původ v patnáctém století, kdy nepoctivé trhovce, kteří dávali do másla řepu či kameny, postihovali ve Francii tak, že jim vložili falešné máslo na hlavu a oni museli stát na pranýři tak dlouho, dokud se nerozpustilo,“ popsala Eva Zamarská. U pančovaného mléka se trestalo tím, že jej podvodný prodejce musel vypít.

Malé jsem preclíky pekla, proto musím s čertem do pekla

„Já byla pekařova duše… Malé jsem preclíky pekla, proto musím s čertem do pekla,“ varovali podle ředitelky muzea už ve středověku autoři satir. Tvůrci výstavy vypátrali také spis z Bavorska, v němž je zmiňován kat, který chtěl vyzkoušet živobytí obchodníka, ale zjistil, jak se v tomto oboru šidí, raději se vrátil k popravám.

„Některé historické zprávy jsou doslova šokující,“ zmiňuje ředitelka muzea. Například ředění mléka či mouky sádrou a křídou, pečení chleba z nejrůznějších odpadů doplněných kvůli potlačení zápachu modrou skalicí. Nebo sypání písku, mletých cihel, žaludů, dubové kůry či hnědého uhlí do koření…

Kondenzační stopy a podivně kroužící letadlo bylo možné pozorovat v sobotu 12. listopadu 2022 také na Osoblažsku. Snímky vznikly u Slezských Rudoltic.
Neobvykle kroužící letadlo bylo možné pozorovat také z Osoblažska

„A hospody? Tam se falšovalo opravdu hojně. Od piva, přes kořalku po tabák,“ pokračovala Eva Zamarská. K rozpoznání pančovaného piva se kdysi používaly dokonce slepice. Když se omámené potácely, bylo prý vařeno s nahrážkami. Jistému pivovarníkovi z Týna nad Bečvou dal sládek do várky šindele – a dostal facku.

S nápadem představit šejdířské praktiky kupců přišli v přerovském Muzeu Komenského a do Třince zapůjčili vlastní panely. Další exponáty dodali z frýdeckomísteckého Muzea Beskyd. „Zbytek jsme doplnili z našich sbírek,“ utavřela ředitelka třineckého muzea s tím, že výstava je k vidění až konce února příštího roku.