Včelařství se ve werku pěstuje na rekultivované ploše bývalé skládky. Ve čtyřech nových úlech zde železárny umožnily včelařům Základní organizace včelařského svazu v Třinci chov mladých včelích matek.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: „Kutil" v Ostravě kradl, co mu přišlo pod ruce. Konečný účet? Tři sta tisíc

„Kutil" v Ostravě kradl, co mu přišlo pod ruce. Konečný účet? Tři sta tisíc. | Video: se souhlasem PČR

„Chtěli jsme opět pomoci v oblasti ochrany přírody a rozvoje biodiverzity. Zrekultivovaná část skládky Neboranka se ukázala jako vhodná lokalita pro chov včel především pro pestrost rostoucích druhů rostlin a ovocných dřevin, které jsme zde vysadili,“ upřesnil vedoucí odboru životního prostředí v železárnách Radim Klimša.

Snaha třineckých železářů je chvályhodná. Pěstování včel na bývalém území těžkého průmyslu není zcela novinkou. Včelstva se zde již zabydlela a na přelomu června a července zde poprvé stáčeli také med. Nyní se pracuje také na tom, aby se zde rozšířil tradiční druh včel, namísto nepůvodních.

close Na rekultivovaném území bývalé skládky chovají Třinecké železárny včely. Na jejich počínání se přišel podívat i hejtman kraje Josef Bělica. info Zdroj: Se svolením TŽ zoom_in Na rekultivovaném území bývalé skládky chovají Třinecké železárny včely. Na jejich počínání se přišel podívat i hejtman kraje Josef Bělica.

Místní včelaři si díky dotaci Statutárního města Třince pořídili matky včely Kraňské, která se velmi dobře hodí pro včelaření v našich podmínkách, a nové čtyři úly. Ty umístili na Neborance, kterou jim poskytly železárny. Tady vytvořili nové společenstvo dělnic, které larvu matku krmily a pak přenesly do takzvaných oplodňáčků. Právě z nich je včelař Petr Bielesch vyjmul a označil barevným terčíkem, aby je v budoucnu dokázal jednoduše rozpoznat.

Pokud vše proběhne bez potíží, oplodněné matky začnou obvykle do týdne klást vajíčka. Nové společenstvo zamíří k včelařům, druhé se nastěhuje do úlů Třineckých železáren.

„Naše úsilí nyní směřuje zejména do dekarbonizace společnosti. Nesmíme ale zapomínat ani na naše malé projekty směřující do ochrany přírody. Podpora opylovačů je dnes velké téma, jejich počty se v Česku i v ostatních státech EU rapidně snižují a opylování je přitom zásadní pro produkci potravin i pro zachování různorodosti přírodních systémů,“ řekl generální ředitel firmy Roman Heide.

Včelařské akce se během své návštěvy v Třineckých železárnách zúčastnil i hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica. Hlavními tématy setkání s generálním ředitelem hutě Romanem Heidem byly ovšem vedle včel strategické plány na výrobu zelené oceli, dekarbonizace společnosti a zaměstnanost.