Třinecká kabelová televize vznikla v roce 1994, město do ní vstoupilo před deseti lety. S transakcí nyní souhlasilo 18 zástupců, jeden byl proti. Pět lidí se hlasování zdrželo. Podíl získala společnost BKS Capital Partners, která do KTT vstoupila už na konci loňského roku, kdy koupila jejího majoritního vlastníka.

Zastupitelé s prodejem souhlasili na základě analýzy, podle které firma nutně potřebuje investice v řádu desítek milionů korun. Bez nich by v budoucnu stagnovala a za čas by ji čekal propad, protože by zaostávala za konkurencí. - více ZDE

Třinec však podle radnice potřebuje peníze na důležitější projekty.

Starostka Věra Palkovská uvedla, že tržní hodnota podílu Třince byla ještě před nabídkou pražské firmy odhadnuta na zhruba 8,4 milionu korun. Ivan Laška, který BKS Capital Partners zastupuje, prohlásil, že nový investor si celou kabelovku ocenil na 120 milionů korun. Pražská firma slibuje investovat dalších padesát milionů korun, ale i to, že ještě pět let zachová ztrátový informační kanál. - přečtěte si také: Zájemce za část kabelovky Třinci nabízí patnáct milionů

„Jsme ochotni to splnit, byť nepříliš radostně,“ naznačil Laška. Zhruba pětinový podíl v kabelovce drží olomoucký podnikatel Vít Číhal.

RRTV nic nenamítá

Transakcí se už zabývala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), prodej prošel i na valné hromadě KTT. „Souhlas rady je a souhlas valné hromady taky je. Nikdo nebyl proti, ani zbývající akcionář pan Číhal. Ten se zdržel hlasování, avšak nebyl proti,“ řekl zastupitelům Laška. Podle něj měla pražská firma na odkoupení třineckého podílu „eminentní zájem.“ Laška zároveň tvrdí, že zákazníci KTT mohou zůstat klidní. „V nejbližší době se zvýšení cen nepředpokládá,“ prohlásil. „Pokud jde o ceny digitální televize, tak tam k úpravě může dojít, ale k úpravě nepodstatné,“ dodal s tím, že například v oblasti Hlinska, kde firma ceny výrazně zvýšila, lidé předtím měsíčně platili 40 až 60 korun. „Za tyto ceny placené televize nelze poskytovat,“ poznamenal Ivan Laška.

Společnost BKS Capital Partners původně Třinci nabízela 13 milionů korun, pak ale částku navýšila. Věra Palkovská si myslí, že transakce je transparentní a pro město výhodná. Laška konstatoval, že společnost chce investovat zhruba 46,9 milionu korun do výstavby nových sítí, na obnovu těch stávajících plánuje vydat bezmála čtyři a půl milionu korun. „Proběhla výstavba a provozně-technické věci, které souvisejí s napojením KTT na optické páteřní propojení. V těchto dnech je to uváděno do provozu,“ řekl během jednání zastupitelů.

Společnost BKS v loňském roce založili zejména zahraniční investoři. V České republice do března působila ve 26 městech, podle Lašky však v minulých týdnech dokončila další dvě větší akvizice.

Kam dál?

Na nejistý projekt si Třinec půjčí 30 milionů

Podíl ve firmě přinesl Třinci zisk