V souvislosti s rozdělením výtěžku z provozování výherních automatů v Třinci se objevila kritika hazardu. „Přikláním se k tomu automaty úplně zrušit. Ptám se, jestli by nešlo je z našeho města úplně vymýtit,“ řekl zastupitelům Rudolf Marosz, hospodář Slezské církve evangelické v Třinci, jenž pracuje i v oblasti alternativních trestů pro mladistvé. Na jednání zástupcům města připomněl negativní dopady sázení, například rozvrácené rodiny. Místostarosta Ivo Kantor řekl, že město možnost regulace automatů zvažovalo. „Myslel jsem si, že bychom mohli takovou vyhlášku vydat. Zjistili jsme ale, že automaty by v těch místech ihned nahradily výherní terminály, o kterých by město nerozhodovalo. Tady hrozí nebezpečí, že bychom z toho neměli ani korunu, terminály navíc berou i kreditní karty. O to je to horší.“

Třinec měl letos z hazardu zhruba 1,37 milionu korun. Jde o šest procent z celkového výtěžku všech 17 provozovatelů ve městě. Ten činil přibližně 22,8 milionu korun. Podle Rudolfa Marosze se v třineckých automatech za rok může ,protočit´ kolem 60 milionů korun.

Zástupce významného třineckého provozovatele automatů, jehož redakce oslovila, pak došel k ještě vyšším číslům. Za loňský rok prý Třinečané mohli v automatech prosázet asi 90 milionů korun, před třemi lety, kdy byl výtěžek o něco vyšší, dokonce přes sto milionů.

Poslední údaj hovoří o 175 výherních automatech ve 35 třineckých podnicích. „Pochybuji, že v Třinci by mohly být některé automaty načerno. Provádíme namátkové kontroly, jsou za to dost velké pokuty,“ myslí si šéfka ekonomického odboru v Třinci Michaela Mitrengová. Nechce spekulovat, zda dvacetimilionový výtěžek, který provozovatelé automatů přiznávají, skutečně odpovídá realitě. „Věřím ale tomu, že český člověk je vynalézavý,“ prohlásila.

Jak zastupitelé rozdělili výtěžek z hazardu

Částku tři sta tisíc korun získaly shodně tři projekty - vybudování doskočiště u ZŠ Bezručova, oplocení tréninkového hřiště TJ Oldřichovice a osvětlení hokejbalového hřiště u Jubilejní Masarykovy základní školy. „V případě školy v Bezručově ulici zatím není jasné, zda jí peníze převedeme, nebo práce zadáme sami. Nicméně projekt je hotov a doskočiště bude už v září,“ řekla Vladimíra Kacířová z třineckého odboru školství. Smlouvu s TJ Oldřichovice podle ní město uzavře do měsíce. Nejvyšší částka – 469 tisíc korun – míří na vybavení veřejných sportovišť a dětských hřišť. „Konkrétní lokality ještě nemáme, budeme je pečlivě vybírat. Jeden samostatný sportovní prvek totiž stojí dvě stě až pět set tisíc korun, peníze by ale měly jít i na opravy a údržbu hřišť,“ poznamenala Kacířová.

Tématu se bude věnovat také úterní (19.6) příloha Frýdecko-místeckého a třineckého deníku.