Provozování výherních hracích přístrojů ve městě zakazuje vyhláška, která platí od dubna. U části automatů vyprší povolení za týden, v dalších hernách na konci roku.

Nejvíce dostane koupaliště a hřiště

Zatímco v předchozích letech zastupitelé rozdělovali nejméně jeden a půl milionu, nyní to bylo „jen“ 1,17 milionu korun. Nejvyšší částka, hned 589 tisíc, putuje k organizaci STaRS, a to na dětské hřiště na letním koupališti, na víceúčelové hřiště v Tyře to bude 350 tisíc korun.

Sto tisíc korun dostaly shodně dvě akce: vybudování cvičební plochy pro SDH Guty a terénní úpravy fotbalového hřiště v Konské. Na rekonstrukci sociálního zařízení v areálu sportoviště v Neborech se našlo třiatřicet tisíc korun.

Více o zasedání úterního zastupitelstva v Třinci najdete zde:Třinečtí zastupitelé probírali i svatbu

Diskuze kolem dobrovolného příspěvku

Zajímavá diskuse se strhla k příspěvku nadačního fondu se sídlem v Paskově, jehož zřizovatel provozuje výherní automaty i videoloterní terminály (VLT). Některým zastupitelům bylo divné, že fond nabízí městu sto tisíc korun, ale nic za to nechce. „To je vlastně praní špinavých peněz,“ tvrdila Anna Bystrzycká.

„To v žádném případě,“ reagovala starostka Věra Palkovská s tím, že jde o dobrovolný příspěvek, u něhož si město samo rozhodne, na co jej použije. Firma, která za fondem stojí, podle radnice podniká v oboru zcela legálně.

Zastupitel Radim Turek chtěl vědět, kdo nadační fond zastupuje, kdo s ním za město jednal a kolik má na fond napojená firma v Třinci VLT. V žertu naznačil, že fond mohl oslovit konkrétního politika a nabídnout: „Máme tady pro vás sto tisíc.“

„Já si myslím, že ta diskuse se trošku zvrhává,“ prohlásil místostarosta Ivo Kantor a dodal, že za peníze se částečně obnoví park na dopravním hřišti. Mělo by jít například o nákup kol a přileb. „Bude to doloženo fakturami,“ pravil Kantor. Pro uzavření smlouvy hlasovalo 21 zastupitelů, což stačilo, jeden byl proti a další čtyři se buď zdrželi, nebo nehlasovali vůbec.

Vedení Třince chce hazard z města vymýtit

Třinečtí si už všimli čerstvého rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS), které umožní obcím omezovat povolování VLT na svém území. Provoz těchto terminálů zatím povolovalo pouze ministerstvo financí. Nyní jejich provoz bude schvalovat také příslušný obecní úřad. Ten zatím mohl omezovat pouze klasické hrací automaty. Ústavní soud dal za pravdu starostovi obce Chrastava, která chce VLT omezovat svou vlastní vyhláškou.

Rafał Zawadzki, který vede právní oddělení na třinecké radnici, míní, že „nezodpovězenou otázkou zůstává skutečnost“, zda obce mohou zakázat provozování výherních hracích přístrojů na celém svém území.

„V předmětném nálezu se ÚS touto skutečnosti nezabýval,“ uvedl Zawadzki. S odkazem na předchozí rozhodnutí ÚS, zejména týkající se prostituce, je prý ale více než pravděpodobné, že by ÚS takový zákaz připustil i u hracích přístrojů.

Zawadzki uvedl, že v okamžiku, kdy to bude možné, zahájí třinecký městský úřad dozorovou činnost dle zákona o loteriích. „Rovněž doufáme, že ministerstvo financí již nebude nadále povolovat interaktivní videoloterijní terminály na území našeho města a v maximální možné míře začne posuzovat povolení stávajících terminálů, jak mu to ukládá zákon o loteriích,“ uvedl právník.

Vedení Třince říká, že chce hazard z města zcela vymýtit. „Nemůžeme tomu nečinně přihlížet. Myslím, že byl opravdu nejvyšší čas hazardní hry omezit, nebo s nimi úplně skoncovat,“ prohlásila místostarostka Milada Hejmejová. „Bylo by pokrytecké, kdybychom hráli mrtvého brouka,“ míní i Věra Palkovská.