Matrikářka Městského úřadu v Třinci Dana Cieslarová dnes redakci potvrdila, že se lidé do uzavírání manželství moc nehrnou. „Navíc svatby odkládají kvůli studiu, cestování a kariéře na pozdější dobu. Přesto jsme v roce 2007 evidovali nejen v Třinci, ale i Vendryni a Ropici, které vlastní matriční úřady nemají, dohromady 201 svateb. Z toho bylo čtyřiaosmdesát církevních. Osm z nich se odehrálo na neobvyklých místech. Obřad se uskutečnil například na Javorovém vrchu. Zatím žádný z těchto sňatků rozvodem neskončil,“ upřesnila třinecká matrikářka Dana Cieslarová.

Dodala, že letos již měli v Třinci sedmnáct svazků, z těch byly tři uzavřeny v kostele. „Tradičně je jich do Velikonoc méně, potom čekáme mnohem více žádostí. Už si někteří zamlouvali termíny na léto,“ naznačila Cieslarová, které se vybavily i některé neobvyklé manželské páry. „Před asi deseti roky jsme oddali pár, kdy dívce ještě nebylo ani dvacet let, ale jejímu vyvolenému přes šedesát. V poslední době si jedem muž z Třince vzal o třiadvacet roků mladší ženu,“ pousmála se matrikářka.

Připravuje se na svatbu a čeká dítě

Přípravy v plném proudu na svatební obřad už zažívá šestadvacetiletá Lucie Carbolová z Frýdku–Místku. „Po desetileté známosti se s přítelem vezmeme 12. dubna o půl jedenácté dopoledne v obřadní síni frýdeckého zámku. Hlavním důvodem, proč jsme se po tak dlouhé době pro sňatek nakonec rozhodli, je to, že jsem už ve třetím měsíci těhotenství. Pohlaví ještě neznáme. Chceme, aby mimčo mělo stejné příjmení jako my,“ prozradila Lucie Carbolová, ze které se po svatbě stane paní Mikolášová. Jak dále prozradila, celý obřad je vyjde na nejméně padesát tisíc korun.

„Zveme totiž asi osmdesát lidí. Například za hudbu zaplatíme tři tisíce, půjčení šatů mě vyjde na pět a půl tisíc korun. Nové si přece nebudu kupovat, protože věřím, že se už podruhé nikdy vdávat nebudu muset. Hostina proběhne v Penzionu Mostař v Lučině. Jídlo pro každého hosta nás vyjde na osm set korun,“ uvedla nemalé výdaje Carbolová, které mohou některé mladé páry spíše odrazovat.