„Situace se odvíjí od zaměstnanosti a bytové politiky, ale osobně si myslím, že počet dětí by mohl v příštích letech mírně narůstat, ovšem maximálně o dvacet procent,“ uvedla vedoucí odboru školství na třinecké radnici Vladimíra Kacířová. Dodala, že například Základní škola na Slezské ulici zatím počítá s šestašedesáti prvňáčky, u ZŠ Dany a Emila Zátopkových jde dokonce o 67 dětí. Kacířová připomněla, že ještě před čtrnácti lety nastoupilo ve městě do prvních tříd 526 dětí, poté však došlo k prudkému poklesu porodnosti. S úbytkem žáků se stále potýká Základní škola v Kaštanové ulici, kde přišlo k poslednímu zápisu jen deset dětí. „Sídliště Sosna sice nevymírá, ale populační vlna je pryč. Žijí tu lidé přibližně stejného věku,“ řekl už dříve redakci ředitel školy Aleš Adamík. „Průměr sedmnácti dětí na třídu ale ještě splníme,“ dodal.
Kvůli úbytku žáků třinečtí zastupitelé v únoru rozhodli o sloučení dvou základních škol s polským vyučovacím jazykem. Obě jsou využity zhruba z poloviny. Od září by se tak ZŠ v Koperníkově ulici měla spojit do jednoho právního subjektu se ZŠ Nádražní. Sloučením se nyní bude zabývat Ministerstvo školství. „Jeho rozhodnutí ještě nemáme,“ řekla Kacířová. V obcích, které patří do spádové oblasti Třince, by mělo po prázdninách do škol nastoupit 180 prvňáků. Jen v Bystřici by jich mělo být devětatřicet. „Na druhou stranu například Základní škola Komorní Lhotka zatím počítá se čtyřmi dětmi,“ poznamenala Vladimíra Kacířová.
Na Jablunkovsku je situace tradičně nejdramatičtější v Hrčavě. Letos však přišly k zápisu hned čtyři děti, což je o tři více než vloni. V roce 2005 to bylo sedm prvňáků a o rok dříve nepřišel k zápisu vůbec nikdo.