Návrh, který nebyl konzultován s odbory v ocelářských firmách, by podle Ocelářské unie po kolapsu sektoru služeb znamenal téměř úplné zastavení české ekonomiky.

ON-LINE situaci v ČR a ve světě SLEDUJTE S NÁMI ZDE

„Navíc není jasné, jaký přínos by toto opatření mohlo mít. I kdyby ocelářství získalo výjimku, tento krok by téměř s jistotou znamenal zastavení našich dodavatelských řetězců a zamrznutí odběru hotových výrobků v navazujících odvětvích. Mnohé technologické celky, jako jsou například vysoké pece či koksovny nelze dočasně odstavit,“ uvedl Daniel Urban, ředitel Ocelářské unie.

Ocelářské firmy zatím vyrábějí a všemi silami se snaží zajistit dodávky hotových výrobků zákazníkům. „Pokud by došlo k přerušení výroby v navazujících odvětvích vedle automobilového průmyslu, neměli bychom pro koho vyrábět. Po katastrofálním roce 2019, kdy většina evropských hutí vykázala velké ztráty a propouštěla zaměstnance, tak představuje globální ekonomický pokles způsobený novým koronavirem pro naše odvětví obrovské, skoro existenciální nebezpečí,“ doplnil Daniel Urban.

Hutní provozy se liší od provozů třeba v automobilkách tím, že ve směnném provozu pracuje relativně malý počet lidí ve velkém prostoru. Spolu s přijatými mimořádnými opatřeními to znamená, že riziko přenosu nemoci je výrazně nižší.

„V Třinci by přerušení výroby znamenalo mimo jiné škody i zastavení dodávek tepla třineckým domácnostem“, dodal k tomu Jan Czudek, prezident Ocelářské unie a generální ředitel Třineckých železáren. Ocelářské firmy zatím vyrábějí a všemi silami se snaží zajistit dodávky hotových výrobků zákazníkům.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník