„Na Třinecku pracuje Royal Rangers ve třech základních článcích, konkrétně v Oldřichovicích, v Třinci-Starém Městě a v Třinci - Sosně. Kromě toho ještě fungujeme také v Českém Těšíně a připravujeme nový klub v Jablunkově. Celkem zde pracujeme s 97 dětmi,“ řekl redakci Petr Walach, předseda Národní rady Royal Rangers v ČR.

„Považujeme za klíčové kde, jak a s kým tráví děti svůj volný čas. Buď jej mohou proflákat u televize, vykuřovat s partou za barákem, nebo si užít spoustu legrace, dobrodružství s námi a při tom se ještě naučit mnohému zajímavému, k čemu se ve škole nedostanou. Na našich schůzkách a víkendovkách se zábavnou formou učíme samostatnosti, zodpovědnosti, učíme se týmové spolupráci, poznáváme přírodu, hrajeme netypické hry, realizujeme různé workshopy a podobně,“ shrnul Walach přínos organizace při výchově a rozvoji dětí v hutnickém městě.

Walach: Ústředí, to je i hodně papírování

„Dobrá parta, motivace rozvíjet své nadání a užitečně trávit volný čas je pro život mladého člověka rozhodující. Royal Rangers toto vše dětem nabízí. Jako křesťanská organizace realizujeme zlatý zákon, který zní: Ve všem dělám druhým to, co chci, aby oni dělali mně,“ poznamenal Petr Walach.

„Ústředí naší organizace jsme založili před 13 lety právě tady na Třinecku, a i když jsme rozšířili svou činnost již do 44 měst v republice, stále si držíme vedení zde. Ústředí nejvíce zaměstnává vyřizování dotací, legislativa a také zajištění školení vedoucích. Je to hodně papírování, stále obnovování akreditací pro vzdělávání, stále nějaké formuláře a podobně. Zároveň také koordinujeme některé celostátní akce jako je Ringoturnaj, který jsme před 14 dny realizovali s účasti 418 dětí. V poslední době nás hodně zaměstnává také spolupráce s Evropou a USA ohledně přípravy nové literatury pro děti a vedoucí,“ popsal Petr Walach.

Chystá se extrémní tábor v Dolomitech

Pro letošní prázdniny se připravují například dva tábory v Moravském krasu s celotáborovou hrou Osadníci. „Kdo zná tuto deskovou hru, asi tuší, oč tam poběží. Bude to veliká legrace a zároveň dobrodružství, strategie a prostě boj o přežití,“ naznačil a dodal: „V letošním roce připravujeme třeba extrémní tábor pro náctileté v italských Dolomitech, kde účastníci budou hledat důkazy hrdinných bojů 1. světové války. Je to již druhý ročník, letos dokonce s mezinárodní účastí. V červnu se chystáme dvakrát do Rakouska na divokou vodu a pro menší děti jsou to hlavně stanové tábory. Na Bambiriádě v Třinci se podílíme jako hlavní koordinátor a v řadě dalších měst se Bambiriády účastníme také. Je to jedinečná příležitost, jak dát o sobě vědět širší veřejnosti, proto tam nemůžeme chybět,“ uvedl Petr Walach.

Více na téma Věnují se dětem přinese v úterý 26. května regionální příloha Frýdecko-místeckého a třineckého deníku