Třinečtí radní a zastupitelé už postupně schvalují finanční prostředky, které profinancování projektu umožní.

Počítá se však s dotací, která pokryje zhruba 90 procent nákladů. „Dvě třetiny školy prošly výraznou rekonstrukcí, ale ještě nejsme hotovi. Je zapotřebí, abychom to dokončili a vrhli se na další školy, které to nutně potřebují,“ shrnula starostka Věra Palkovská.

„Ty pavilony v současné době totálně chátrají,“ naznačila ředitelka ZŠ Slezská Halina Franková. Objekty budou zatepleny a čeká je výměna oken a oprava veškerých inženýrských sítí. V pavilonu F, kde jsou v současné době učebny výpočetní techniky, vznikne informační centrum s knihovnou, v pavilonu D1 se budou „totálně měnit“ dvě jazykové učebny, aby odpovídaly současným trendům výuky. Pavilon C je v podstatě spojovací chodba.

Na rozdíl od loňské rekonstrukce Franková nepočítá se zkrácením školního roku. „Že by práce začaly v květnu nebo červnu, to asi nevyjde. Není to pravděpodobné,“ uvedla. „V první polovině roku to určitě nezačne,“ potvrdil v úterý šéf odboru investic Daniel Fojcik. „Mohl by to být červenec, srpen, přinejhorším září,“ řekl s tím, že se připravuje výběrové řízení.

O dotaci se rozhodne do dubna

To, zda město dotaci skutečně získá, bude podle Fojcika jasné nejpozději na konci dubna. Odhaduje se, že poslední část rekonstrukce ZŠ Slezská si vyžádá více než 30 milionů korun. Bude tak ještě nákladnější než loňská oprava pavilonu E. Mimo jiné proto, že se počítá s novou válcovou plechovou střechou.

Třinecká škola byla slavnostně otevřena 1. září 1971. Nejvíce žáků, přesně 1221, navštěvovalo školu v roce 1976. Letos je to přibližně 550 dětí.

Kam dál? Oprava pavilonu je levnější