„Je zapotřebí to realizovat, aby do budoucna mohly být filmové kopie dodávány jen v digitální podobě a hlavně, aby v našem kině mohly být i premiéry,“ poznamenala starostka Věra Palkovská s tím, že se jedná o mimořádný grant, který vyhlašuje Státní fond České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie. „My máme příležitost si na peníze z fondu sáhnout.“ dodala.

Celkové náklady v Třinci by činily 2,67 milionu korun, dotace pokryje maximálně padesát procent. „Půl milionu je kino schopno uhradit ze svých provozních peněz a z našeho rozpočtu by se čerpalo 836 tisíc,“ naznačila Palkovská. Ředitelka biografu Dagmar Cholewová upozornila, že zvuk v kinosále již má potřebné parametry. „Zvuk už jiný nebude, máme dolby digital,“ uvedla. Jde tak zejména o kvalitu obrazu. „V případě digitalizace to chodí na hard discích. I kdyby se ten film hrál tisíckrát, kvalita obrazu zůstane stejná,“ vysvětlila.

Snad příští rok, doufá ředitelka

Investice by provoz kina nijak neomezila. Cholewová si nicméně myslí, že o termínech je předčasné hovořit. „Pokud dotaci dostaneme, tak snad příští rok. Vše teď záleží na ministerstvu kultury. Diváci ani nepoznají, že se tu něco instaluje,“ konstatovala. Zdůraznila, že v přechodném období by kino promítalo s pomocí digitálního projektoru jen některé snímky. Řada filmů totiž bude stále dodávána na klasických kotoučích.

Kino Kosmos loni navštívilo více než 34 tisíc diváků. „Pozitivní je, že v mnohých městech tržby z filmových představení klesají a u nás návštěvnost roste. I v době finanční krize si lidé najdou peníze, aby kino navštívili,“ řekla starostka Věra Palkovská. „Já myslím, že všichni zaregistrovali jeho výraznou přeměnu,“ uvedla s odkazem na nedávnou rekonstrukci.

Přečtěte si také: Přípravy na filmový svátek v Třinci pomalu vrcholí