„Přístroj, který je od tohoto týdne umístěn na Rehabilitačním oddělení Nemocnice Podlesí, využívají lékaři pro vakuově-kompresivní terapii. Léčí především poruchy periferního prokrvení končetin, jejich nedostatečný metabolismus a výživu. Investice vyšla na více než půl milionu korun,“ informoval mluvčí nemocnice Tomáš Želazko.

„Terapie je založena na střídání podtlakové a přetlakové fáze, což je významné pro obnovu metabolismu a výživy postižených tkání a pro udržení otevřených cest toku krve. Tato metoda vytváří mnoho předpokladů pro příznivé ovlivnění léčebného procesu u celé řady chorob. Především poruch prokrvení horních i dolních končetin, ale také po úrazech komplikovaných algoneurodystrofickým syndromem, je přínosem u léčby komplikací diabetu, vasnoneurosy a podobně,“ doplnila primářka rehabilitačního oddělení Nemocnice Podlesí Ingrid Walicová.

Dodala, že vakuově-kompresní terapii není možné plnohodnotně nahradit jinými fyzikálně léčebnými metodami. Přístroj pracuje plně automaticky, čímž je mimořádně usnadněna jeho obsluha. Metoda je vysoce účinná a zároveň bezpečná a velmi snadno použitelná.
Přístroj nabízí celkem čtyřicet hotových a uspořádaných léčebných programů a hodí se i pro rekondiční využití. „Mimo jiné také odstraňuje nebo zmírňuje bolesti a otoky nohou způsobené dlouhým stáním v zaměstnání či přetížením dolních končetin u sportovců,“ informovala primářka Ingrid Walicová.

Nový Extremiter bude rehabilitační oddělení využívat zhruba u pětadvaceti pacientů týdně, přičemž rehabilitační oddělení Nemocnice Podlesí navštěvuje každý den přes dvě stě pacientů.