„Nabídněte si, v sobotu už budu mít změněný stav. Věřím, že jsem se rozhodl správně,“ pravil třicátník Wojtas, jinak také opoziční sociální demokrat.

„Já vím, že se nemůžete dočkat,“ prohlásila starostka Věra Palkovská, jež se s ženichem na obřadu uvidí.

„Já ho do toho stavu blaženého uvedu sama,“ řekla zastupitelům. A poznamenala, že hutnické město má dobrou křivku porodnosti. „Pane Wojtas, doufám, že nám ji pomůžete udržet.“

Česko-polské nápisyjsou je jen otázkou času

Na jednání se potvrdilo, že zavedení česko-polských nápisů ve městě je jen otázkou času. Mělo by jít o 47 kusů vjezdových a výjezdových tabulí. Vymění se za stávající označení, které patří Třinci, ŘSD a kraji.

Náklady se odhadují na 80 tisíc korun bez DPH, nejzazším termínem pro výměnu je březen příštího roku. Zástupci polské menšiny ale slibují, že se pokusí urychlit rozhodnutí o přidělení dotace, což by akci uspíšilo.

Ve městě bude i pět vítacích tabulí, na které jsou peníze schváleny již z dřívějška. Bohuslav Kokotek, který předsedá výboru pro národnostní menšiny, uvedl, že v původním návrhu se počítalo i s uvítáním v němčině, přednost však s ohledem na společnou minulost nakonec dostane „slovenský národ“.

Mluvilo se rovněž o projektu bytového domu na sídlišti Terasa, který nedávno získal územní rozhodnutí. Se stavbou nesouhlasí část obyvatel.

Místostarosta Ivo Kaleta sice konstatoval, že v této fázi už zastupitelé nemají důvod do jednání vstupovat, jsou však dva problémy, které lze s investorem řešit: v objektu nesmí být herny, případně restaurace, a v lokalitě naopak musí zůstat chodník.

„Já myslím, že toto se může slíbit – ten chodník tam bude,“ prohlásil Kaleta.

Lázně pro školáky. Zájem je nižší než se čekalo


Zastupitelé rozhodli také o tom, že je nutné odepsat nedobytnou pohledávku příspěvkové organizace STaRS za krmelínskou společností N+Š. Jde o 20 850 korun za pronájem nebytových prostor a služby v budově v Lesní ulici.

„Firma měla v roce 2005 pronajatou halu, v současné době je v insolvenčním řízení,“ shrnul místostarosta Ivo Kantor s tím, že bývalí ředitelé STaRS tuto pohledávku nevymáhali. Místostarostka Milada Hejmejová v souvislosti s ozdravnými pobyty dětí uvedla, že třinečtí školáci odcestují zřejmě do lázní v oblasti Jeseníků. První turnus začne 3. září, o tom, kteří školáci týdenní pobyt v horách potřebují nejvíc, rozhodují lékaři.

Hejmejová naznačila, že se čeká na hlášení od poslední lékařky, a míní, že zájem mezi rodiči není takový, jak se očekávalo. „Zřejmě nepokryjeme všech 110 dětí, je jich o něco méně,“ poznamenala. Na pobyty dá město 550 tisíc korun.

Lukáš Wojtas pozval na svatbu i Radima Turka. Ten o přestávce svému stranickému kolegovi tvrdil, že sobotní obřad snad stihne. „Já doufám, že jo. Ve čtvrtek a v pátek mám být v Bukurešti, člověk nikdy neví, jaká letecká společnost bude stávkovat,“ pravil Turek.