„Jsme lidé, kteří podporují myšlenku této kavárny. Doprovodných akcí v kavárničce se nejen zúčastňujeme, ale taky se na nich podílíme. Filozofii kavárny Empatie chceme přiblížit mladým lidem a soutěžní akcí chceme podpořit její činnost. Věříme, že se nám tím podaří bourat předsudky vůči lidem s postižením. Také chceme přinést mladým lidem smysluplnou a kreativní zábavu,“ řekla Anastasiia Terletska, která nyní v Empatii pracuje jako dobrovolnice. Tato dvaadvacetiletá dívka pochází z Ukrajiny a má zkušenosti s organizováním kulturních akcí.

Její šestadvacetiletá kamarádka Aneta Banášová z Frýdku-Místku má na starosti administrativní a finanční část projektu VIVA 2012, který společně přihlásili do programu Think Big, jejž v květnu vyhlásila Nadace O2 ve spolupráci s Nadací rozvoje občanské společnosti.

„Když jsme se dověděli, že tyto nadace chtějí finančně přispět na prospěšné projekty, rozhodli jsme se, že to prostě jen zkusíme. Když jsme s ním nakonec uspěli, měli jsme z toho samozřejmě velkou radost. Nakonec jsme získali finanční příspěvek ve výši 40 700 korun. Tyto peníze použijeme k přípravě soutěžní akce pro týmy studentů z pěti středních škol z Frýdku-Místku,“ sdělila Aneta Banášová, která je v současné době na mateřské dovolené. VIVA je soutěž se třemi disciplínami, které nabízejí soutěžním týmům možnost kreativně a inovativně zpracovat úkoly na zadané téma a představit je publiku.

„Jde o vtipné představení tématu soutěže, minimuzikál a vtipný sestřih filmu. Loňského zkušebního ročníku se zúčastnilo 300 osob. Soutěžní akce podpoří z vybraného vstupného činnost kavárny, která peníze na svůj provoz potřebuje. Protože nesídlí ve svých prostorech, platí například vysoký nájem,“ potvrdila Aneta Banášová. Na technickém zajištění akce a na organizaci praktických záležitostí se bude podílet Zdeněk Schäfer z Kopřivnice.

„Zúčastnil jsem se už pilotního ročníku. Tato myšlenka se mi zalíbila natolik, že jsem se rozhodl holkám s dalším ročníkem pomoci nejen s projektem, ale i s přípravou samotné akce,“ dodal Zdeněk Schäfer.