V žebříčku návštěvnosti cizinců ale patří severní Moravě a Slezsku mezi kraji až deváté místo. Loni tady přijelo 138 tisíc zahraničních turistů. „Proti roku 2007 byl ale přesto zájem cizinců o návštěvu kraje vyšší o více než tři procenta,“ uvedl Tomio Okamura, viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). Čeští turisté jezdí podle něj v tuzemsku nejvíce do Jihomoravského a Jihočeského kraje, nejméně do Karlovarského. Zahraniční turisté jezdí v Česku nejvíce do Prahy a do Karlovarského kraje, nejméně pak jezdí na Vysočinu.

Zásadní nárůst počtu českých turistů zaznamenala loni podle Okamury ze všech krajů republiky pouze Praha. „Tu si k pobytu nemohlo v minulosti mnoho obyvatel republiky z finančních důvodů dovolit. Statistiky z posledních let ukazují, že se tento trend mění, což je důkazem zvyšující se životní úrovně našich občanů. Po České republice vloni cestovalo celkem 6,2 milionu turistů z tuzemska, což znamená meziroční pokles o 1,5 procenta. Důvod poklesu zájmu Čechů o cestování po tuzemsku je jasný. Česká republika bohužel zatím stále nedokáže turistům a dalším návštěvníkům nabídnout tak atraktivní služby a prostředí jako v zahraničí,“ dodal Okamura.

To podle něj dokazují i statistiky. Zatímco počet českých turistů v tuzemsku klesá, počet tuzemců, kteří vyrážejí na dovolenou do ciziny, se zvyšuje. Loni obyvatelé republiky vyjeli do ciziny na pět milionů zahraničních dovolených, což znamená meziroční nárůst o jedenáct procent.
„Poprvé v historii tak vloni Češi strávili více dovolených v zahraničí než v tuzemsku,“ doplnil pro Deník viceprezident ACČKA.

Českou republiku navštívilo vloni celkem 6,7 milionu zahraničních turistů, což znamená meziroční pokles o čtyři desetiny procenta. „Mnohem horší je to však při pohledu na strukturu národností. Markantně nám totiž v posledních letech ubývají turisté ze západní Evropy, jako například Němci, Britové, Italové, Španělé a další. Mezi návštěvníky přibývají naopak Rusové a Poláci. Kvůli poklesu počtu bohatších turistů do ČR ale loni klesly meziročně tržby podnikatelům v cestovním ruchu v průměru o třicet procent,“ vysvětlil Okamura.

Přečtěte si také:

Stamiliony korun na občanskou vybavenost a cestovní ruch

Připravují strategii, jak přilákat do kraje více turistů