„Cestovní ruch u nás vychází z předpokladu, že Slezské Beskydy jsou pro turisty přívětivé. Jsou tady samozřejmě lidové tradice, zajímavá kultura, můžeme těžit i z příhraniční polohy. Toho, že padl Schengen, je třeba využít. Naopak nevýhodou je, že nejme považováni za destinaci, jako jsou Krkonoše nebo Tatry,“ uvedl Jalowiczor.

Kvalitní a dostatečné ubytovací kapacity jsou totiž zatím jen na polské straně. „V okruhu dvaceti kilometrů je zhruba třicet tisíc lůžek, což je velká kupní síla,“ naznačil. Jablunkovsko se může za hranicemi inspirovat i jinak. „Na polské straně skvěle funguje agroturistika, lidé z měst to vyhledávají. Ale je to hodně o penězích,“ konstatoval Petr Jalowiczor.

K atrakcím, které může region nabídnout už nyní, řadí nejen areály s celoročním provozem. „Není možné mít v každé obci akvapark, musí se to udělat rozumně. Rozvíjí se areál v Mostech, Kempaland v Bukovci je kilometr od polských hranic, to je další lákadlo pro turisty, je tady i Mionší,“ shrnul.

Naznačil, že do budoucna se uvažuje rovněž o využití termálních vod. Turisté by k nim jezdili pravděpodobně do Písku nebo Jablunkova – právě tam se podle Jalowiczora někdy na přelomu osmdesátých a devadesátých let prováděly průzkumné vrty. „Ty termální vody tady jsou. Je ale to třeba dát na papír a seriózně se zabývat tím, co by to obnášelo,“ řekl.

Dalšími potencionálními návštěvníky jsou cykloturisté, pro které jsou na Jablunkovsku „vhodné kopečky“. V úvahu připadají cyklostezky kolem řeky Olše, případně kolem Lomňanky. „Aby to mělo smysl, musí mít alespoň pět až deset kilometrů,“ odhadl Jalowiczor. Upozornil, že příprava stezky je na rozdíl od cyklotras jednodušší zejména z pohledu majetkoprávních vztahů.

K plánům Sdružení obcí Jablunkovska poznamenal: „Je to připraveno myšlenkově, teď je třeba přivést to k životu. V budoucnu by bylo vhodné, aby do toho v obcích, kde se vybuduje infrastruktura, vstoupil soukromý kapitál.“

Přesný počet turistů, kteří Jablunkov a okolí ročně navštíví, není k dispozici, protože tyto statistiky se sledují pouze za celý Moravskoslezský kraj. Jalowiczor poznamenal, že sdružení obcí má díky průzkumům k cestovnímu ruchu spíše přehled o tom, jakými dopravními prostředky se zde zájemci dopravují a co je do regionu přivádí.

Více se o rekreačních aktivitách v Beskydech dočtete v úterní příloze Frýdecko-místeckého a třineckého deníku 9. června.