Ostravická pila již nevyrábí. „Tušili jsme to od poloviny ledna,“ řekla Deníku Stanislava Kubačáková, která tak přišla o místo. Důvod propuštění je podle vedení pily jasný. „Následkem nezvládnutí zahájení prací ve státních lesích, které v našem regionu dominují, došlo po 1. lednu k obrovským výpadkům dodávek dříví na trh a k tlaku na jeho neúnosné zdražování. Po naší pile je vyžadováno navýšení ceny pilařské kulatiny oproti loňskému roku až o 40 procent. Situaci nelze donekonečna řešit dodávkami dříví ze Slovenska. Stav je ekonomicky neúnosný. Kvůli nedostatku suroviny jsme přišli o zakázky, kterých jsme měli i přes složitou situaci v odbytu dostatek. Držet lidi dál na dovolených už neumíme,“ sdělil ředitel společnosti Timber Mill Karel Bystřický. (Deník)

Tak tomu říkám paradox. Ostravická pila leží uprostřed lesů, kde je strom vedle stromu. Člověku se tomu skoro ani nechce věřit. Však v našem státě je mnohem více paradoxů. Vzpomeňme třeba „populární“ světové mistrovství v klasickém lyžování v Liberci. Tamní areál se stavěl v nadmořské výšce podobné spíše městům daleko od hor. A pak se všichni divili, že není sníh, který se musel dovážet z hor. V Liberci nepomohla ani Kateřina Neumannová, v Ostravici nepomůže ani vládce hor Radegast. Prostě se musí změnit myšlení lidí, kteří tyto věci mají na starost.

Ke kurioznímu případu vyjížděli v neděli 30. ledna kolem půl páté odpoledne do Žabně.

„Měli jsme nahlášeno, že v místním potoce je na ledové kře uvězněn pes. Do záchranné akce se co nejrychleji zapojily dvě hasičské jednotky – profesionálové z Frýdku-Místku a místní dobrovolný hasičský sbor,“ potvrdil operační důstojník Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje. Zasahující jednotky nakonec zoufale štěkajícího hafana pomocí své techniky zachránili. „V pořádku jej dostali až na břeh. Jak se na tu ledovou kru dostal, nám není známo,“ pousmál se operační důstojník. (Region Frýdecko-Místecko)

Konec dobrý, všechno dobré. Psí trosečník přežil, ale protože je němou tváří, nikdy se nedozvíme, jak se vlastně vše semlelo. Někdo by si možná řekl, že záchranáři měli zbytečný výjezd, však těch opravdu zbytečných je mnohonásobně více. Kdyby řidiči dodržovali dopravní předpisy, nebyly by bouračky, kdyby lidé kontrolovali stav svých komínů, nebyly by požáry, kdyby lidé nejedli jedovaté houby, nebyli by přiotrávení, kdyby lidé nechodili po tenkém ledě, netopili by se, kdyby nebyly střelné zbraně, nebyli by postřelení. Vlastně se dá říct, že kdyby nepřišel praotec Čech kdysi na horu Říp, ani bychom tu nebyli a byl by zde klid. Ale kdo by pak zachránil pejska na plovoucí kře?

Zápisy do prvních tříd se chystají ve Frýdku-Místku během měsíce února. Zápisy předškoláků do prvních tříd se budou na základních školách zřizovaných statutárním městem Frýdek-Místek konat dva dny, a to v pondělí 14. a v úterý 15. února. Výjimku ale mají dvě školy, kde se zápisy budou konat jen jeden den, a to v Chlebovicích pouze 14. února a ve Skalici jen 15. února. (Region Frýdecko-Místecko)

Předškoláci se do školy těší a to je dobře. Děti prostě netuší, co vše je ještě v životě čeká. To máte: škola, střední škola, vysoká škola, první zaměstnání, první svatba, první dítě, druhé dítě, první rozvod, třetí dítě, druhá svatba, druhé zaměstnání, první operace v nemocnici, druhá operace, druhý rozvod a pak konečně důchod (možná). Prostě školou povinnosti začínají a do důchodu je daleko, tak ať vám milí budoucí prvňáčci úsměv na rtech vydrží co nejdéle.

Je tomu rok, co Deník v několika článcích informoval o podvedených klientech realitní kanceláře FM Reality. Tehdejší majitel a jednatel firmy Roman Červík skončil v prosinci 2009 ve vazbě a frýdecko-místecký soud projednával jednotlivé civilní žaloby, v nichž exklienti požadovali statisícové částky. Rozhodli se, že své nároky budou uplatňovat v občanskoprávních sporech, protože konec trestního řízení s Červíkem byl počátkem loňského roku v nedohlednu. U okresního soudu uspěla například 45letá žena z Frýdku-Místku, která žalovala firmu FM Reality. Červíkova realitka jí měla i s úroky vrátit zhruba 850 tisíc korun, které déle než rok bezdůvodně zadržovala. Počátkem února 2010 ale napálená klientka upozornila, že rozhodnutí soudu stále nenabylo právní moci. (Deník)

Důvěřuj, ale prověřuj. Tohle si nyní možná říkají klienti, které napálil Roman Červík. Však vžijme se do jejich situace, koho by napadlo, že při pohledu na milou tvář Romana Červíka může vniknout nějaký problém – to snad ani ve snu ne. A o tom to je. Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Jinak řečeno, když chci někoho podvést, musím jej získat na svou stranu. Však Roman Červík to zřejmě přehnal a může skončit v base. Jak se říká – kdo chce kam, pomozme mu tam.

Třinecká starostka Věra Palkovská napsala v minulých dnech Petru Nečasovi. Českého premiéra dopisem informuje o situaci, která nastane v případě neukončení kampaně Děkujeme, odcházíme. Palkovská zmiňuje, že 24. ledna bylo svoláno jednání bezpečností rady, která posuzovala, zda se podaří zabezpečit akutní zdravotní péči pro obyvatele správního obvodu, a mluvilo se rovněž o vlivu chystaných staveb na její dostupnost. „Z jednání jednoznačně vyplynulo, že na základě podaných výpovědí 57 lékařů musí Nemocnice Třinec nejpozději od poloviny února realizovat útlumový harmonogram, při kterém budou ukončeny plánované výkony a následně i akutní péče,“ píše Palkovská. (Deník)

Dopisovat si s panem premiérem, to už je prestižní záležitost. Akorát uvažuji, kolik dopisů či emailů musí Petr Nečas během jednoho dne dostat a kolik času má na jejich vyřízení. Nevím, mám takový pocit, že mnoho dopisů u něj neskončí. Logicky: Petr Nečas je premiérem téměř deseti milionů lidí. Když si denně najde v průměru čas třeba na deset – prostě žádná hitparáda to není. Musíme se smířit s tím, že premiér má spíše čas na své vyvolené, ale jak se dostat mezi ty vyvolené, to vám neporadím.

Když jsme se s Deníkem rozjeli do Skalice podívat na kamerunské kozy, netušili jsme, co nás ještě vlastně čeká. Přivítali nás majitelé rozlehlé usedlosti, Zdeňka a Zdeněk Holečkovi, kteří jsou doslova a do písmene velkými milovníky zvířat. Důvodem naší návštěvy byla prohlídka nedávno narozených kůzlat kozy kamerunské. (Deník)

Je vidět, že chovat se dá opravdu všechno. Navíc u zahraničních zvířat máte výhodu, narozdíl od lidí, protože nemusíte překonávat jazykovou bariéru. Tak přijdete o určitý handicap, protože u našich lidí to s cizími jazyky není zrovna růžové.