V době, kdy zastupitelé budovu kupovali, ještě neřešili, co v ní bude.

„Potřebovali jsme se rozhodnout rychle. Byla to příležitost, na kterou se deset let čekalo. Vedly se spory mezi vlastníky o tom, jestli se převod uskutečnil právně, nebo protiprávně,“ podotkl starosta Řepišť Rostislav Kožušník.

Stará budova, která byla dlouhodobě zavřená, podle něj dlouhá léta hyzdila střed vesnice. Když se objevila možnost ji odkoupit, navíc s relativně příznivou cenovkou dva miliony korun, obec neváhala.

„Až pak jsme začali řešit, jestli v objektu zůstane restaurace a společenský sál, protože jsme měli z roku 2010 vyprojektovanou novou restauraci vedle tělocvičny, která měla sloužit jako víceúčelový sál, ale to se z dlouhodobého hlediska ukazuje jako neudržitelné,“ vylíčil starosta.

Po dlouhých a složitých jednáních se nakonec zastupitelstvo v roce 2016 rozhodlo pro kompletní rekonstrukci letité stavby.

„Budovu jsme nezvětšovali a využili jsme pouze stávající prostory. Neřešily se prostory na půdách, které se nabízely, ale ukázalo se, že rekonstrukce těchto prostor by znamenala tak velké náklady, že využitelnost prostor s ohledem na náklady by nebyla pro obec ekonomická,“ řekl starosta Kožušník.

Celkové náklady se podle starosty blíží třiadvaceti milionům korun včetně projektových prací a vybavení. Na jevištní technologii sálu se se obci podařilo získat z Moravskoslezského kraje dotaci ve výši 400 tisíc korun. Stavba trvala déle, než byl předpoklad.

„Ukázaly se technické problémy se stropem nad sálem, dostali jsme se do zimních měsíců, kdy se nedaly dodělat venkovní práce, takže se výstavba prodloužila asi o pět měsíců,“ konstatoval starosta.

Společenský dům se otevíral 8. června, v provozu už je také hospoda. Do výběrového řízení na nájemce se loni přihlásily dva subjekty.

„Zatím jsou nájemci pozitivní, plní energie a elánu. Věřím, že jim to dlouho vydrží a podaří se udržet provozování na takové úrovni, aby nájemci nebyli proděleční,“ doplnil starosta Řepišť.

Objekt oslaví v příštím roce výročí 150 let od začátku provozování hostinské činnosti.