Mnohdy nelze airsoftové zbraně rozeznat od skutečných, a proto mohou vyvolat obavy o život a zdraví a být brány jako reálná hrozba.

V sobotu 29. června 2024 kolem 22. hodiny přijali policisté oznámení o pohybu muže s dlouhou zbraní u řeky Ostravice ve Frýdku-Místku v blízkosti konání festivalu FM City Fest. Netrvalo dlouho a během pár minut policisté ve spolupráci se strážníky městské policie zajistili 19letého mladíka, který seděl na travnatém valu a vedle sebe měl položenou dlouhou zbraň a igelitovou tašku. Spolu s ním se zde nacházel jeho 33letý známý, který byl policisty také zajištěn.

„Jak se následně ukázalo, jednalo se o airsoftovou zbraň připomínající brokovnici. V tašce bylo nalezeno i střelivo v podobě kuliček a také další krátká airsoftová zbraň – pistole. Provedená dechová zkouška na přítomnost alkoholu byla u mladíka pozitivní s hodnotou přes 1,70 promile. Podobnou hodnotu naměřili policisté i jeho známému. Proto oba putovali rovnou na protialkoholní záchytnou stanici. Zbraně i střelivo zajistili policisté,“ popsala policejní mluvčí Kateřina Kubzová.

Následující den mladík při výslechu uvedl, že si airsoftové zbraně zapůjčil od kamaráda za účelem vyzkoušení si střelby. Poté však potkal známého, se kterým začal popíjet pivo. Následně se přemístili poblíž festivalu, aby mohli poslouchat hudbu. A jelikož se mu dlouhá zbraň špatně nesla v igelitové tašce, zavěsil si ji na popruhu přes rameno. Po provedených procesních úkonech byli oba propuštěni.

Jednání mladšího z mužů frýdecko-místečtí policisté zaevidovali a následně postoupí příslušnému správnímu orgánu pro podezření ze spáchání přestupku na úseku zbraní a střeliva