Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U pamětní desky se chystá další setkání

Brušperk – Na náměstí J. A. Komenského byla před rokem odhalena pamětní deska, která je věnována všem obětem komunistického režimu. Zároveň se vzpomínalo na listopadové události roku 1989.

15.11.2010
SDÍLEJ:

Zdeněk Vojtíšek při akci, která se konala 17. listopadu 2009 v Brušperku. Nad ním pamětní deska, která je věnována všem obětem komunistického režimu.Foto: Deník/Marek Cholewa

„S nápadem přišel někdo z členů místní rady ODS v polovině roku 2009 – a hned si získal jednoznačnou podporu. Bylo celkem zřejmé, že realizace nebude jednoduchá, obzvlášť v podmínkách našeho města,“ říká Zdeněk Vojtíšek, současný brušperský zastupitel, který se na projektu od počátku podílel.

„Každý v ODS vzal na sebe určitý díl práce, ale rovněž bez finanční a morální podpory místních občanů by pamětní deska nikdy nemohla vzniknout,“ poznamenal Vojtíšek s tím, že pod deskou bylo nakonec umístěno pouzdro se seznamem občanů, kteří na ni finančně přispěli.

Při výběru místa si dali záležet

Vojtíšek říká, že po celou dobu příprav pamětní desku vlastně tak trochu „doprovázel“, přičemž zmiňuje vznik projektu, smlouvu s kamenickým mistrem, výrobu, design a také vlastní osazení. „Pozornost jsme věnovali také ochraně před případnými vandaly, především při jednání s majitelem domu a při definitivním výběru konkrétního místa pro osazení. S majitelem bytového domu na náměstí jsme se poměrně brzy dohodli. Největší podíl na celé akci měl pan Josef Janotka, který tomu věnoval nejvíce času a energie a vše průběžně koordinoval, za což mu za všechny děkuji,“ zdůraznil Zdeněk Vojtíšek.

„Každý z místního sdružení přiložil ruku k dílu – projednat záměr s památkáři, neboť deska je osazena na objektu, který leží v památkové zóně, jednání se stavebním úřadem, ohlášení akce, pozvánky hostům, zajištění financí, spolupráce s oblastní kanceláří ODS ve Frýdku-Místku, moderování, ozvučení, doprovodný kulturní program s vystoupením pěveckého sdružení z Třince a místní hudební skupiny Kousky housky – dnes se dá s odstupem jednoho roku říci, že to vše klapalo jak hodinky,“ vzpomíná na loňský 17. listopad a to, co tomuto dni předcházelo.

„Velká účast občanů včetně mnoha hostů při odhalování pamětní desky nám byla velkým zadostiučiněním,“ pravil Zdeněk Vojtíšek a dodal, že záštitu nad projektem převzala ostravská pobočka Konfederace politických vězňů ČR. „To pro nás bylo určitou zárukou, že se záměr podaří. Poděkování patří také všem občanům Brušperku, ale i lidem z širokého okolí, kteří se vlastního aktu odhalení účastnili. Vytvořili tak důstojný rámec připomenutí 20. výročí listopadových událostí roku 1989,“ míní Vojtíšek.

Na žulové desce je tento text: „Nezapomínejme…! Památce všech obětí komunistického režimu 1948–1989.“

Na otázku, zda má podle něj význam, aby si lidé výročí 17. listopadu připomínali, řekl: „Je nepochybné, že morální povinností nás všech je uctít památku nevinně zavražděných a šikanovaných lidí, kteří padli za oběť zločinným režimům. Smutným faktem bylo, že oběti komunistického režimu, který byl minimálně stejně zločinný a krutý jako fašismus, neměli v širokém okolí jediné pamětní místo. Hlavní motivací náš všech tudíž bylo zde vytvořit možnost lidem zavzpomínat a položit květiny, zapálit svíčku těmto obětem.“

U desky se opět sejdou v úterý

Zdeněk Vojtíšek uvedl, že letos se pietní setkání před deskou připravuje na úterý 16. listopadu. „Zazní konkrétní vzpomínky našeho občana, jehož otec – živnostník skonal kvůli represím tehdejšího režimu padesátých let. Myslím si, že historický význam událostí roku 1989 se musí připomínat především mladé generaci. Svoboda nám nespadla z nebe a je potřebné, aby každý občan naší země tuto svobodu s rozvahou a odpovědností hájil. K tomu, myslím si, i naše pamětní deska bude trvale přispívat,“ doufá Vojtíšek.

Autor: Marek Cholewa

15.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Snímek zachycuje prvňáčky ze základní školy v Milíkově. Třídní učitelkou je Martina Labajová. Na fotce zleva: Julie Martynková, Eliška Szmeková, Nela Ernstová, Marie Bojková, Jakub Raszka, Jakub Szmek, Nikolas Szlauer.

Představujeme prvňáky ZŠ v Milíkově a Bukovci

OBRAZEM: Třinec má obchvat, jeden úsek ale chybí

Třinec – Jedenáct let poté, co se stát zavázal postavit obchvat Třince, přišel zlomový den pro celý region. Nová silnice mezi třineckou částí Nebory a Bystřicí se v úterý otevírá motoristům.

S ODISkou nově do Ostravy také žlutými vlaky

Na krajskou síťovku ODISKA budou moci cestující jezdit i vlaky RegioJet. Do systému budou zařazeny tři ranní spoje z Návsí.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje a lídr hnutí ANO 2011 za Moravskoslezský kraj jako host on-line rozhovoru Deníku odpovídal na dotazy čtenářů.

AKTUALIZOVÁNO

Mistr vyšel ve Werk Areně naprázdno! Oceláři zdolali Kometu

/FOTOGALERIE/ Hokejisté Třince načali druhou čtvrtinu extraligy výborně. Třetí celek tabulky porazil dosavadního lídra a zároveň obhájce titulu Kometu Brno 4:1. Hattrickem se na triumfu Ocelářů podílel útočník Martin Růžička.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení