„S nápadem přišel někdo z členů místní rady ODS v polovině roku 2009 – a hned si získal jednoznačnou podporu. Bylo celkem zřejmé, že realizace nebude jednoduchá, obzvlášť v podmínkách našeho města,“ říká Zdeněk Vojtíšek, současný brušperský zastupitel, který se na projektu od počátku podílel.

„Každý v ODS vzal na sebe určitý díl práce, ale rovněž bez finanční a morální podpory místních občanů by pamětní deska nikdy nemohla vzniknout,“ poznamenal Vojtíšek s tím, že pod deskou bylo nakonec umístěno pouzdro se seznamem občanů, kteří na ni finančně přispěli.

Při výběru místa si dali záležet

Vojtíšek říká, že po celou dobu příprav pamětní desku vlastně tak trochu „doprovázel“, přičemž zmiňuje vznik projektu, smlouvu s kamenickým mistrem, výrobu, design a také vlastní osazení. „Pozornost jsme věnovali také ochraně před případnými vandaly, především při jednání s majitelem domu a při definitivním výběru konkrétního místa pro osazení. S majitelem bytového domu na náměstí jsme se poměrně brzy dohodli. Největší podíl na celé akci měl pan Josef Janotka, který tomu věnoval nejvíce času a energie a vše průběžně koordinoval, za což mu za všechny děkuji,“ zdůraznil Zdeněk Vojtíšek.

„Každý z místního sdružení přiložil ruku k dílu – projednat záměr s památkáři, neboť deska je osazena na objektu, který leží v památkové zóně, jednání se stavebním úřadem, ohlášení akce, pozvánky hostům, zajištění financí, spolupráce s oblastní kanceláří ODS ve Frýdku-Místku, moderování, ozvučení, doprovodný kulturní program s vystoupením pěveckého sdružení z Třince a místní hudební skupiny Kousky housky – dnes se dá s odstupem jednoho roku říci, že to vše klapalo jak hodinky,“ vzpomíná na loňský 17. listopad a to, co tomuto dni předcházelo.

„Velká účast občanů včetně mnoha hostů při odhalování pamětní desky nám byla velkým zadostiučiněním,“ pravil Zdeněk Vojtíšek a dodal, že záštitu nad projektem převzala ostravská pobočka Konfederace politických vězňů ČR. „To pro nás bylo určitou zárukou, že se záměr podaří. Poděkování patří také všem občanům Brušperku, ale i lidem z širokého okolí, kteří se vlastního aktu odhalení účastnili. Vytvořili tak důstojný rámec připomenutí 20. výročí listopadových událostí roku 1989,“ míní Vojtíšek.

Na žulové desce je tento text: „Nezapomínejme…! Památce všech obětí komunistického režimu 1948–1989.“

Na otázku, zda má podle něj význam, aby si lidé výročí 17. listopadu připomínali, řekl: „Je nepochybné, že morální povinností nás všech je uctít památku nevinně zavražděných a šikanovaných lidí, kteří padli za oběť zločinným režimům. Smutným faktem bylo, že oběti komunistického režimu, který byl minimálně stejně zločinný a krutý jako fašismus, neměli v širokém okolí jediné pamětní místo. Hlavní motivací náš všech tudíž bylo zde vytvořit možnost lidem zavzpomínat a položit květiny, zapálit svíčku těmto obětem.“

U desky se opět sejdou v úterý

Zdeněk Vojtíšek uvedl, že letos se pietní setkání před deskou připravuje na úterý 16. listopadu. „Zazní konkrétní vzpomínky našeho občana, jehož otec – živnostník skonal kvůli represím tehdejšího režimu padesátých let. Myslím si, že historický význam událostí roku 1989 se musí připomínat především mladé generaci. Svoboda nám nespadla z nebe a je potřebné, aby každý občan naší země tuto svobodu s rozvahou a odpovědností hájil. K tomu, myslím si, i naše pamětní deska bude trvale přispívat,“ doufá Vojtíšek.