„Sběrnu jsem musel v důsledku těchto opatření zrušit na konci března. Bylo jasné, že nemá cenu dále pokračovat. Ke mně chodili hlavně drobní výkupci, ne velké firmy," řekl Juraj Mach, bývalý majitel sběrny poblíž frýdeckého vlakového nádraží.

Změna vyhlášky vznikla s cílem omezit krádeže kovů. Podle zástupců frýdecko-místecké městské policie jich ubylo. „Za městskou policii můžu říct, že pozorujeme razantní úbytek krádeží kovových poklopů, roštů a různých věcí z veřejného majetku, které jsou snadno odcizitelné," potvrdil vedoucí skupiny pro hlídkovou službu Henryk Heczko.

Majitelé sběren konstatují pokles tržeb o několik desítek procent. Přestože přiznávají, že zákaz hotovostních plateb má na úbytek vliv, významnější je podle nich špatná mediální atmosféra, která má za následek dezinformování lidí.

„Když se píše v novinách o sběrnách, tak se dočtu, že se tam vykupují jenom kradené poklopy nebo třeba svodidla. Pak to vypadá, že kdo chodí do sběrny, je potenciální zloděj. Známí, kteří k nám chodili, se nyní bojí přijít, aby nebyli označeni za zloděje," řekl Daniel Bumbala, majitel frýdecko-místeckých Sběrných dvorů, které mají provozovny například ve Sviadnově nebo Frýdlantu nad Ostravicí. Sběrné dvory pozorují úbytek výkupů kolem 30 až 40 procent. „Myslíte si, že těch čtyřicet procent věcí, co se dostalo do sběrny, bylo kradených? Ať se novinář někdy podívá do sběrny, co tam vykupujeme," vyzýval Daniel Bumbala.

Vyhláška má tedy podle něj z velké části dopad hlavně na „slušné" zákazníky. „To, že se posílají peníze na účet, je 99 procentům lidí úplně jedno. Ovšem kvůli mediální atmosféře, která se tady pěstuje už několik let, se lidé bojí," doplnil majitel Sběrných dvorů.

Špatnou informovanost zákazníků, která může za úbytek výkupů, potvrdil i majitel Kovošrotu Chlebek v Třinci Jan Chlebek.

„Hodně zákazníků si myslelo, že šrot přivezou a odevzdají zadarmo. V březnu jsme zaznamenali velký pokles, postupně se to ustálilo. Teď jsme na 70 až 80 procentech," uzavřel Jan Chlebek s tím, že ani dříve nevykupovali zboží, u kterého měli podezření na krádež.