„Byznys s chudobou bohužel stále trvá. Nicméně my se nevzdáváme a snažíme se postupně ubytovny na území města rušit. Za pár měsíců se zavře ubytovna na Palkovické v bývalém areálu kasáren. Ulevit by se mělo i obyvatelům v okolí, kteří trpěli vykrádáním sklepů, rozbíjením oken a dalšími problémy," oznámil nedávno primátor Michal Pobucký na svém facebookovém profilu.

Město ruší objekt na podněty samotných občanů, kteří v blízkosti problémové lokality žijí a často se potýkají s problémy majetkové újmy. Policie ČR redakci sdělila, že tyto lokality statisticky nesleduje, a nemůže tak se stoprocentní jistotou říct, zdali jsou problémové. „Informace ohledně ubytoven nejsou statisticky sledované události, do systému, který obsahuje validní data, se jednotlivé výjezdy policejních hlídek takto neselektují," uvedla vrchní policejní inspektorka Karolína Bělunková.

Zrušení ubytovny na Palkovické, kde žije podle posledních údajů padesát osob, je v plánu několik měsíců. „Rada města rozhodla o podání výpovědi již v listopadu 2016, v té době byla také předána nájemci. Výpovědní doba je šest měsíců. Pronájem končí 31. května 2017," uvedla mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková.

Mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu dále uvedla, že ve Frýdku-Místku je soukromým sektorem spravováno devět ubytoven, přičemž městu už nepatří ani jedna. S ubytovanými ale vesměs nejsou potíže. „Obyvatelé ubytoven jsou klidní, nepociťuji problém, spíše vidím problém v drahých bytech, kvůli kterým končí lidé na ubytovnách," uvedla u jedné z místeckých ubytoven sedmačtyřicetiletá kolemjdoucí. „Problémem je, že se o ubytovny nestará město, ale soukromý sektor, který je devastuje," odpověděl na dotaz Deníku jeden z obyvatel města, Miroslav Konderla, který doufá, že se situace zlepší.

KAREL DOSTÁL