Policisté kontrolovali u projíždějících řidičů nejen rychlost jízdy, ale i zda nejsou náhodou opilí. Zodpovědní šoféři, kteří před jízdou alkohol nepili, dostali od přítomných zástupců společnosti Sananin plechovku nealkoholového piva. Členové Českého červeného kříže zase učili kontrolované řidiče a spolujezdce poskytovat laickou první pomoc. Zástupce Besipu věnoval řidičům, u kterých nebyl zjištěn žádný přestupek, drobné dárky,“ prozradil tiskový mluvčí Policie ČR ve Frýdku-Místku Ivan Žurovec.

Hlídky měřily rychlost na třech úsecích. Dopraváci navíc zjišťovali i technický stav vozidel. „Pokud měl některý z kontrolovaných řidičů zájem, dobrovolníci z Českého červeného kříže jim prohlédli lékárničku a poradili s jejím použitím. Oslovení řidiči a spolujezdci si pod odborným dohledem mohli vyzkoušet i poskytnutí předlékařské první pomoci – včetně nácviku laické resuscitace osoby se zástavou dechu a srdce,“ upřesnil policejní mluvčí Ivan Žurovec. Řidič, jenž spáchal nějaký přestupek, dostal ihned blokovou pokutu, případně se jeho jednání bude řešit ve správním řízení. Takto například včera dopadl motorkář Michal Pěšala z Ostravy, který za výrazné překročení rychlosti dostal pokutu ve výši dvou a půl tisíc korun. „Uznávám, že jsem místo devadesátky jel skoro sto třicet v hodině. Proto si pokutu vlastně zasloužím. Na druhou stranu jsem si myslel, že se jedná o dálnici. Prostě jsem se spletl. Protože jsem abstinent, rozhodně u mě alkohol před jízdou nehrozí,“ rozpovídal se Michal Pěšala, který si přímo na místě na figuríně vyzkoušel umělé dýchání.

„Při akci jsme zkontrolovali 126 vozidel a zjistili šestadvacet přestupků. Na pokutách kolegové vybrali přes třicet tisíc korun. Během dopravní akce se rozdalo 126 plechovek nealkoholového piva a první pomoc si vyzkoušelo čtyřicet osob,“ zrekapituloval Ivan Žurovec.