Dlouhé měsíce se táhnoucí spor o hezký areál tenisových kurtů ve Frýdku-Místků pokračuje u soudu. Zařízení, které během osmdesáti let místní nadšenci postavili a na kterém celou dobu hráli, se zmocnilo pozemkovou výměnou město. Teď radnice tvrdí, že jde celou dobu a dokonce historicky o majetek města a hodlá všechno prodat a sportovcům nechce dát nic. Okresní soud ve Frýdku-Místku dal v prvním jednání za pravdu tenisovému klubu.

Ve Frýdku-Místku je atmosféra taková, že radnici nezajímá morální právo, ale dokonce chce tenisty, kteří už asi nebudou mít kde hrát, připravit i o peníze za jejich majetek z areálu. „Tenisové kurty a k nim patřící zařízení mají podle nás hodnotu až 15 milionů korun. Záměnou se město dostalo k pozemku a teď se musíme soudit málem o každou korunu. Úřady se nám vysmívají,“ řekl předseda tenistů z Frýdku-Místku Josef Nosálek.

Se zcela překvapivým tvrzením ale přišla primátorka Frýdku-Místku Eva Richtrová (ČSSD): „Tenisový areál je v majetku města jako historický majetek. Pokud 1. ČTK má jiný názor, pak je jen na nich, aby doložili své nebo jiné vlastnictví. A oba pánové ing. Faldyna a ing. Nosálek jako členové ODS nesouhlasí s filozofií této strany, že každý má dělat to, co umí a k čemu je určený a že nejlepší vlastnictví je soukromé vlastnictví?“ Jan Faldyna považuje věc za nepolitickou: „Nejsme v politice víc než deset let. Byli ijsme tak soudní a odešli z ní hned, když bylo jasné, že tady všechno směřuje k demokratickým poměrům. Teď o tom ale pochybuji. Vedení města se snaží uz toho udělat málem ideologickou věc, ale tady přece jde o to, aby měli lidé kde sportovat.“

Lukrativní pozemky

close zoom_in A o co jde podle všeho ve Frýdku-Místku hlavně? Podle lidí, kteří se vyznají v realitním trhu, je to jasné – klub, který před lety kurty a celý areál postavil a třeba po povodních znovu oživil, má smůlu, že všechno stojí na lukrativním pozemku u řeky. Možná by na nich jednou mohl stát hezký hotel, který by nový majitel postavil. Leccos tomu nasvědčuje. „Město vybírá kupce, ale v podkladech je takové zvláštní opomenutí. Píše se tam, že budoucí majitel musí na tom místě zachovat sportoviště, ale už se tam nic neuvádí o tom, na jak velkém prostoru. Třeba by stačil jeden kurt u hotelu. Proti tomuto bodu jsme vznesli námitku,“ uvedl Jan Faldyna, další z klubových činovníků, kterého valná hromada klubu zavázala, ať hájí zájmy tenistů do poslední chvíle. „Nikdy nebyla řeč o části areálu, jen o celém zařízení,“ divila se Eva Richtrová tomu, že se někdo zabývá tímto bodem, který však může být pro tenisový areál osudový.

„Kurty nám město vzalo, ale teď jde také o zařízení, které nám neoddiskutovatelně patří, a které město arogantně nabízí k prodeji bez vyrovnání s klubem. Protože nechceme, ať se na kurtech přeruší provoz, snížili jsme naše požadavky na minimum, asi sedm set tisíc pro mimosoudní vyrovnání. Rádi bychom našim členům, kteří přišli o svoje kurty, i když je museli po povodni v roce 1997 postavit celé skoro znovu, rozdali aspoň peníze na jeden dva roky hraní jinde,“ řekl Nosálek.

Sport nebo podnikání?

O zlodějně se ve městě mluví už dlouho. Na areál si brousí zuby hned několik ekonomicky silných podnikatelů, primátorce Richtrové a několika radním jsou – zdá se – jejich plány velmi blízké. „Kupující bude mít závazek zajistit využívání tenisového areálu po dobu 10 let od uzavření kupní smlouvy k účelu – sportoviště pro veřejnost, pod sankcí smluvní pokuty a s oprávněním prodávajícího odstoupit od kupní smlouvy,“ uvedla Richtrová. Primátorka bude na podzim kandidovat do Senátu.

„Okolo našeho areálu se dějí věci podivné už delší dobu a stále jako by všechno hrálo do karet někomu, kdo chce náš areál za pár korun koupit a udělat na něm něco lukrativního. Od paní primátorky jsme dostali v prosinci dopis, že nám na kurtech nepatří nic. Teď se proti tomu bráníme soudně. Jsem přesvědčený, že jsme v právu a že uspějeme,“ řekl Nosálek, který hodlá se svým kolegou Janem Faldynou celou věc vysvětlovat všem frýdecko-místeckým zastupitelům.

„Pořád věřím, že nějaká spravedlnost je, a že většina zastupitelů pro prodej ruku nezvedne, a že areál zůstane přístupný stovkám dětí, rekreačních hráčů i sportovců z Frýdku-Místku,“ dodal Faldyna.

Deník se bude celou kauzou zabývat i dále.