Speciální ultrazvuk byl donedávna výsadou pouze luxusních zdravotnických zařízení a bohatých profesionálních sportovních klubů v zahraničí. Přístroj, který přišel na půl milionu korun, má Nemocnice Podlesí jako jediná v Moravskoslezském kraji.

Nový přístroj má srovnatelnou účinnost s rázovou vlnou. „Nízkofrekvenční ultrazvuk bude sloužit k ošetření pacientů s chronickým onemocněním kloubů, převážně degenerativního původu, u pacientů s onemocněním svalů a vazů v důsledku nadměrného opotřebení a jednostranné zátěže. Dále u aktivních sportovců k ošetření svalů, vazivových struktur a kloubů po čerstvých úrazech," řekla primářka rehabilitačního oddělení nemocnice Ingrid Ondruchová s tím, že tento přístroj se vůbec poprvé začal používat ve sportovní medicíně a je již několik let ve výbavě několika fotbalových klubů v Itálii jako AC Milán, Inter Milán, AC Fiorentina. Letos si přístroj pořídila i fotbalová Viktoria Plzeň a v loňském roce si jej zakoupila naše hokejová reprezentace.

Tento přístroj je vlastně nízkofrekvenční ultrazvuk a funguje tedy na principu zvukového vlnění, které se vstřebává v postižené oblasti a působí do hloubky několika centimetrů. Způsobuje jednak prohřátí tkáně, dále dochází k jemným vibracím, působí takzvaným efektem rázové vlny a nakonec i efektem kavitačním.