Pasivní sledovací systém je už umístěn na louce mezi chatou a kostelíkem. „Jsme moc rádi, že se nám tak úžasné zařízení podařilo zajistit. Pokud by právě NATO nepořádalo v rámci Evropy cvičení, nebylo by to možné. Stejné radary jsou díky tomu nyní i na Lysé hoře a Radhošti," prozradil správce chaty Prašivá Martin Stiller s tím, že během víkendu 12. a 13. září jsou na toto vojenské sledovací zařízení v plánu besedy s odborníkem. „V sobotu a neděli začnou ve čtrnáct hodin. Lidé se budou moci dozvědět o radaru mnoho zajímavostí a prohlédnout si ho zblízka. Měli by využít, že se nachází v takto netradičním prostředí. Navíc nebudeme vybírat žádné vstupné," navnadil Martin Stiller s tím, že rozhledna, která je součástí chaty, se zatím ještě neotevře.

„Bude nutné dodělat nějaké opravy. Turisté už ale mohou využívat nově opravené vnitřní prostory. Snažíme se pro lidi vymýšlet i další zajímavé akce. Naposledy to bylo sledovaní padajících hvězd. Podmínky byly přímo ideální. V dohledné době počítáme i s koncerty místních kapel a akcemi pro rodiče s dětmi," dodal Stiller.

Armádní radar v kostce Pasivní sledovací systém Věra je výrobek jedné pardubické společnosti. Systém může jako nezávislý zdroj informací o vzdušné situaci plnit funkce kontrolního a záložního systému pro radarové systémy řízení letového provozu. První funkční vzor systému Věra byl instalován na stanovištích s nadmořskou výškou 1000 metrů a od roku 1995 úspěšně testován v nepřetržitém provozu skupinou specialistů Střediska pasivních systémů letectva a PVO AČR. Princip systému je shodný s požadavky kladenými na jeho předchůdce (například Tamara, Tacan). Poloha letounu se určuje na základě vyhodnocení rozdílu času příchodu těchto signálů na tři přijímací stanice navzájem vzdálené desítky kilometrů.