„Částečně obnažené vozidlo je určeno pro odbornou přípravu moravskoslezských hasičů, kteří stále častěji musí vyjíždět k dopravním nehodám vyprošťovat zraněné cestující. Čím lépe budou taková vozidla znát, tím rychleji budou moci osoby zachraňovat, takže budou mít větší šanci na přežití vážné nehody," sdělil tiskový mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Osobní automobil Hyundai je částečně upraven tak, aby byla vidět nejen stavba karoserie, ale i motor a jeho další konstrukční části, které jsou důležité pro co nejrychlejší a nejbezpečnější vyproštění osob po dopravní nehodě, zabezpečení havarovaného auta před případným výbuchem, požárem a také pro bezpečnost zasahujících hasičů. „Vykuchána" byla částečně i sedadla a boční dveře automobilu či volant. Například tuhost konstrukce „školicího" vozidla Hyundai je odlišena barevně. Červenou jsou označeny nejtužší části, žlutou středně tuhé a zelenou barvou nejméně odolné. Celková úprava vozidla trvala zhruba měsíc.

Upravený automobil Hyundai ix35 bude k vidění během Mistrovství ČR jednotek sboru dobrovolných hasičů ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel, které se bude konat v Třinci na Náměstí Svobody v sobotu 22. srpna. „Hasiči v Moravskoslezském kraji spolupracují se zdejší automobilkou, která se před několika lety významně zasloužila o výstavbu a vznik nošovické hasičské stanice, už od prvopočátků. Dosud hlavně jezdili do areálu automobilky učit se konstrukce zde vyráběných vozidel, jejichž počty na silnicích neustále rostou. Trénovali i vyprošťování osob," dodal mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje ve spolupráci s firmou Hyundai letos v červenci umožnili v areálu automobilky také výuku slovinským a tureckým hasičům.