V úterý 2. srpna v podvečer zadrželi policisté v beskydských lesích migranty ze Sýrie. Zasáhli na základě oznámení.

„Policisté museli mít nějaké echo už dřív, pozorovali jsme jejich zvýšenou přítomnost a aktivitu několik dní předem,“ doplnil Tomáš Kubačák, starosta horské rekreační obce se třemi stovkami obyvatel. V turistické sezoně tu tráví čas i dva tisíce lidí. Kdysi zde působilo oddělení pohraniční policie, teď je hranice otevřená. Jedinou závoru tady mají lesáci.

Skupina migrantů zadržená policisty. Ilustrační foto.
Policisté v lesích v Beskydech odhalili dvě skupiny migrantů

„Chtěli se dostat do civilizace a ptali se, jak sehnat taxi,“ popsal setkání s migranty horal z obce Bílá. Skupina jedenácti mužů se objevila odpoledne u osady Kavalčanky, asi kilometr od hranic, a další, pětičlenná, poblíž centra Bílé. Podle místních museli přejít na kopci Hluchanka, kudy vede česko-slovenské pomezí. Až sem je nejspíš někdo přivezl.

Policisté migranty ze Sýrie pochytali v lokalitě U Obrázku, kde je „svaté“ poutní místo. Jak se snažili rozprchnout po lese, někteří narazili na usedlíky sbírající borůvky. Místní líčí, že den nato stíhali policisté v lesích dodávku s dalšími běženci. Skončila prý v příkopu.

„Beru to jako jednorázovou záležitost, ale vím, že lidé jsou těmito případy znepokojeni. Jsou obezřetnější, někteří chodí do lesa se psem,“ doplnil starosta Kubačák.

Tomáš Ptáčník
Dva vzdálené světy: Ukrajinci do práce, Syřané za plot

Policie letos v Česku zadržela už skoro dva tisíce migrantů převážně ze Sýrie, kteří nelegálně překročili hranice. Jen za červenec jich byla více než tisícovka. Směřují přes zelenou hranici se Slovenskem a Rakouskem a míří zejména do Německa. Hlavní trasy běženců a jejich převaděčů jsou na Uherskohradišťsku a v Bílých Karpatech.

Celkem dvě skupiny v lesním prostoru u obce Bílá vypátrali na začátku srpna moravskoslezští policisté. “Dvacet tři mužů ze Sýrie jsme zajistili za účelem readmisního řízení na Slovensko,” uvedli policisté na Twitteru.