Emil Cymorek, jenž žije střídavě v Neborech a německém Dortmundu, žádá přehodnocení odpovědnosti za svůj pracovní úraz z 21. ledna 1966.

Dnes tvrdí, že nic nezavinil, a odmítá závěry tehdejší úrazové komise, že za incident mohl z 60 procent sám poškozený. Podle současného mluvčího firmy ale na peníze nemá nárok.

Cymorek utrpěl popáleniny na čtvrtině těla poté, co rozpaloval železné spojky na vagónech v areálu jedné z oceláren. Když se šel ohřát k otevřenému ohni v hale, u něhož stáli ostatní pracovníci, celý se vznítil. „Pracoviště nebylo v pořádku,“ tvrdí Cymorek. Strávil tři měsíce v nemocnici a kvůli zranění absolvoval šest plastických operací.

Zatím poslední dopis 18. července adresoval přímo generálnímu řediteli Třineckých železáren. Žádnou odpověď podle svých slov nedostal. „Nikdo se neozval,“ řekl Cymorek. Dodal že v případu se objevil nový svědek, který dosud nevypovídal.

Jde o šestasedmdesátiletého Stanislava Pyszka z Návsí, který je přesvědčen, že úraz se stal na nouzovém pracovišti, které nikdo nepovolil. Muži se letos v květnu setkali v Hrádku. – více zde: V případu Emila Cymorka se objevil nový svědek

Podle Cymorka právě poslední dopis železárnám obsahoval i Pyszkovu notářsky ověřenou výpověď. Cymorek si myslí, že v případu nehraje roli časový odstup, ani to, že úraz utrpěl ve státním podniku, který s dnešní soukromou firmou nemá téměř nic společného. „Němci také platili po válce Čechům, a to po padesáti či šedesáti letech,“ napsal prý Cymorek generálnímu řediteli železáren.

V nejbližších chce oslovit ministerstvo spravedlnosti i českého prezidentovi Václava Klause. V září, kdy se vrací do Dortmundu, prý požádá o pomoc i německou kancléřku Angelu Merkelovou. „Dopis mi už překládají v Českém Těšíně,“ prohlásil Cymorek. Na otázku redakce, jak si pomoc kancléřky představuje, řekl, že, že by se mohla spojit s Klausem a na případ jej upozornit.

„Pokud ani to nepomůže, zbývá jedině mezinárodní soud,“ řekl Cymorek. Přesně to mu sdělila česká ambasáda v Bonnu, které kvůli úrazu nedávno napsal.

Stanovisko Třineckých železáren je od loňského roku neměnné. „K tomuto případu se generální ředitel nevyjadřoval. Takové věci nevyřizuje, je proto zbytečné ptát se na jeho názor,“ řekla tento týden redakci pracovnice sekretariátu. Podle ní jde o věc personalistů a právníků.

„Je nám líto, co se panu Cymorkovi stalo, ale je zcela neuvěřitelné, že někdo po více než čtyřiceti letech vytahuje případ, který zcela jasně hovoří o jeho pochybení,“ uvedl před časem mluvčí železáren Tomáš Želazko.

Huť odkazuje na archivní dokumenty, podle nichž Cymorek porušil několik předpisů. „Oba zápisy, kterým nemáme důvod nevěřit, o tom jednoznačně vypovídají. Komise po konzultacích s protipožárním technikem, pracovníky VB a zástupci okresní prokuratury, stanovila stoprocentní odpovědnost postiženého. Po osobní intervenci bratra pana Cymorka u tehdejšího ředitele, který byl údajně jeho známý, byl ale udělán nový rozbor, ve kterém byla stanovena dělená pracovní odpovědnost – a to podnik 40 procent a poškozený 60 procent,“ prohlásil Želazko.

„Pan Cymorek neměl dostat ani korunu. Peníze dostal díky kontaktům svého bratra,“ dodal.

Huť se opírá rovněž o výpověď svého bývalého zaměstnance Rudolfa L. který případ detailně znal. „Výpověď poskytl loni v říjnu, a to na základě požádání nynějšího vedení společnosti, které v dobré vůli chtělo více než čtyřicet let starý případ prošetřit,“ řekl mluvčí Želazko.