Provádí se v dokonale zatemněné místnosti, vybavené veškerým potřebným zařízením, kde klient stráví v naprosté tmě a odhlučněném prostředí nejméně 7 dnů. Není tomu dávno, kdy sám Andrew Urbiš strávil ve tmě a tichu 50 dnů ve vile Mátma, která je pro tuto terapii určena. Ta se nachází se v Beskydském rehabilitačním centru v Čeladné, kde psycholog a terapeut v současné době soukromě působí.
Mohu se zeptat, jak název vilky Mátma vznikl? Jedná se snad o složení dvou slov – moje tma?
Ano. Jsem rád, že jste odhalila původ názvu. Vymyslel ho pan ředitel. Zní cizokrajně a vyjadřuje obsah činnosti.
Jak to vypadá s objednávkami do vilky na tento rok – máte již všechny termíny obsazeny?
Ano, máme plno a to dokonce již na část příštího roku. Nicméně se občas stane, že ze závažných důvodů se někdo odhlásí. Takže nové zájemce zařazuji do seznamu náhradníků. A pokud může někdo operativně nastoupit, tak se může zadařit a zájemce je uspokojen velmi rychle.
Zavřete se do tmy, zregenerujete. Pak sotva vyjdete, média vám nedají odpočinout. Nejste z té publicity znaven a „zralý“ opět do Mátmy?
Na media jsem si již zvykl, ale je pravdou, že ty první dny po výstupu bych se tam s chutí a rád vrátil. Bylo mi tam nesmírně dobře.
Vydal jste knihu „Žít Feng-šuej v našich podmínkách“. Plánujete vydat další s podobnou tématikou?
Ano, mám toho v plánu hodně. Především, ale musím zpracovat výsledky svého experimentu a vydat o tom knihu. Dále připravuji reedici příručky „Cesta ke zdraví – cvičení Tao jin“, která vyvolala nebývalý ohlas. Také mám zhruba připraven obsah knihy „Sexem ke zdraví“ a doufám, že do konce roku ji také vydám.
Nad čím bychom se měli zamyslet?
Zastavit se, zastavit se, zastavit se. Žijeme v šíleném světě, který je neustále urychlován a my s ním. A všichni spějeme k stejnému cíli, nechápu proč k němu spěchat. I můj 50ti denní pobyt proběhl tak rychle, že jsem to ani nestačil pořádně zaregistrovat. Je potřeba změnit svůj hodnotový systém. Nač jsou všechny ty různé přístroje, které přetěžují naší nervovou soustavu a my nemáme čas, abychom se podívali, jak ráno září kapka rosy.
Jaké máte plány na tento rok, případně plány do budoucna?
Nemám plány. Staré taoistické přísloví praví, že když plánujeme, tak se bohové smějí.
Existuje ještě něco, co jste médiím a čtenářům neprozradil a rád byste tak učinil?
Nevím zda rád či nerad, ale terapie tmou vám důkladně vyčistí hlavu a zbaví psychiku letitých nánosů a znečistění, o kterých už ani nevíte, a přesto zatěžují váš energetický systém a jsou zdrojem mnoha fyzických problémů. Číňané říkají, že každá choroba začíná v duši.
Setkáváte se i se zápornými ohlasy na terapii tmou, případně, byl někdo, kdo se k léčbě nestavěl pozitivně a později změnil názor?
Setkávám se i se zápornými ohlasy – zejména u tak zvaných odborníků. Jsou to ale osoby, které nemají potřebné teoretické znalosti, nemají osobní zkušenost, a ani zkušenost s průběhem terapie u desítek mých pacientů. Vyjadřuji se tedy k něčemu, o čem nic neví. Jestliže někde prohlásí nějaký psycholog a nebo psychiatr, že by se při terapii tmou mohla rozvinout nějaká psychóza, pak by musel dodat, že pravděpodobnost takové reakce je přibližně stejná jako dopad meteoritu v pravé poledne na Václavském náměstí v Praze. Za 15 let provozu terapie tmou u doktora Kalweita v Německu nikdy žádný problém toho druhu nevznikl a ani u mých zhruba 40 pacientů v loňském roce.
K čemu myslíte, že by vedlo, kdybychom do vilky povinně zavírali naše politiky a představitele?
Asi nemám ten správný vztah k autoritám. Ve skutečnosti o žádném svém představiteli nevím. Nicméně pro ty, kteří si dobře žijí z našich daní, by bylo asi terapie tmou škoda. Asi bych je na základě jejich činů zavřel dílem na uzavřené psychiatrické oddělení a dílem do nápravných zařízení, kde se lepí sáčky, aby byli pro národ aspoň něčím užiteční.