Jiří Saniter z Frýdlantu nad Ostravicí patří k vyhlášeným zahrádkářům, který i v letošním roce sklidil bohatou úrodu ovoce. „Úvod letošního jara patřil v naší oblasti silným záplavovým dešťům, léto pak bylo suché, stromy se musely zalévat. Proti silným dešťům je dobré mít drenáže, které vodu odvedou,“ vysvětlil Saniter s tím, že v jílovité půdě po silném dešti voda stojí a po týdnu se mohou menší stromky udusit. „Proto je drenáž důležitá,“ dodal Saniter.

Však o stromky se podle něj člověk musí starat stále. „Důležitý je i postřik proti květopasu v období kolem květu, protože jinak škůdce květ zničí. Dalším škůdcem, se kterým se musíme vypořádat postřikem, je obaleč. Ten nám může zničit jablka, když jsou v průměru dva až tři centimetry,“ vypočetl Saniter. Jak je ovoce zralé, používají se proti škůdcům lapače, který se na lepkavou plochu přilepí.

Nepřáteli zahrádkářů jsou také vosy a sršni. „Ti ovoce naďobnou, a to pak začne hnít. Nejhorší je, že hnilobu nepůsobí jen na tímto škůdcem napadeném ovoci, ale může se rozšířit až na šestinu úrody v jeho okolí,“ prozradil zahrádkář. Vosy a sršni se lákají na pivo nebo sladkou šťávu, které nalijeme do sklenice a pověsíme na strom. „Vosy a sršni pak na toto lákadlo do sklenice vlezou. Důležité je, že do tohoto lapače nejde včela, která je pro zahrádkáře velice užitečná. Celkově všechny nyní používané postřiky jsou pro včely velice šetrné, což ještě před dvaceti lety neplatilo,“ řekl Saniter, který používá i další postřiky – například na strupovitost. „Postřiky se musí provádět při teplotě vyšší než šest stupňů a minimálně půl dne nesmí pršet. Například broskve se proti škůdci postřikují i v zimě, dokud nepraskne pupen. To si člověk musí ohlídat, aby teploměr ukazoval nad šest stupňů, což na sluníčku přes den bývá i v zimě,“ upřesnil Saniter.

Podle frýdlantského zahrádkaře je také důležité mít kvalitní stromy. „Odrůdy z dávných dob již v dnešní době nemají šanci. Třeba Jonatán už nebude mívat kvalitní jablka, jako míval, ať se snažíte sebevíc. Tento strom buď musíte přeroubovat, nebo zlikvidovat,“ řekl Saniter. Právě frýdlantští zahrádkáři na svých akcích poskytují i potřebné rady návštěvníkům. Po nedávané výstavě ovoce a zeleny již zahrádkáři chystají další akci, kterou bude předvánoční výstava ve dnech 28. až 30. listopadu. „I na této výstavě rádi posloužíme všem zájemcům o zahrádkaření radou,“ uzavřel Saniter.