Havířovská společnost Sady Životice, největší moravskoslezský pěstitel jablek, bude mít úrodu meziročně nižší asi o pětinu. Současné vyšší výkupní ceny firmě příliš nepomohou. "Startovací ceny jsou sice vyšší než loni, ale v lednu se to podle mě vyrovná. Budeme muset zastavit investování a utáhnout opasek," řekl ředitel firmy Dušan Kokoška.

O něco lépe je na tom Tomáš Soška ze Slavkova u Opavy, kterému slabší úrodu zřejmě vyšší výkupní ceny nahradí. "Počítali jsme s tím, že letos se konečně začne pěstování rentovat, ale zase se to nepotvrdilo. Zůstáváme stejně chudí, bude to na přežití," řekl Soška. Kromě mrazíků jeho sadům uškodilo také nestejnoměrné zrání a nové choroby i škůdci.

Jarní mrazíky škodily v podhůří

Poměrně bohatou a kvalitní úrodu letos sklidí Miroslav Lička, největší pěstitel jablek na Novojičínsku. "V republice moc jablek není, ale my máme štěstí. Úroda je průměrná, kvalita dobrá," řekl Lička.

Naopak v podhorských oblastech napáchaly jarní mrazíky na ovoci mnohem větší škody. "Já snad nemám ani pět procent loňské úrody. V našem údolí všechno zmrzlo prvního května, a co nezmrzlo, to je prolezlé červy," vysvětlil Bohumil Zlý z Frenštátu pod Radhoštěm. Stejně jako většina jeho kolegů na severní Moravě má štěstí, že pěstování jablek není jeho jediný zdroj příjmu.

 

V rámci celé republiky se letos očekává nejnižší úroda jablek za posledních 12 let, podle posledních odhadů klesne kvůli jarním mrazům zhruba o třetinu na 111 000 tun. Protože mrazy postihly i ostatní středoevropské země, vzrostla současná farmářská cena jablek meziročně o 20 až 30 procent. V obchodech ceny narostly téměř o polovinu na nejčastějších 25 až 30 korun za kilogram.