Kdo tvoří vládu
Koalici ve Frýdku-Místku tvořilo po volbách hnutí ANO se sociálními demokraty, v lednu se ale uskupení rozpadlo. Poté vznikl nový spojenecký svazek ČSSD, Naše město F-M a KDU-ČSL, který v zastupitelstvu nemá většinu. Chybějící hlasy dodali v únoru při hlasování o novém složení městské rady komunisté, kteří podpořili zástupce ČSSD a Našeho města F-M.

Zmizet mají všechny výherní hrací přístroje, v plánu je vznik centra pro seniory, zvýší se třeba i počet strážníků, a to minimálně o deset. Finančně se uleví rodinám s malými dětmi, do tří let věku by podle představ koalice neměly děti platit poplatek za odpad.

„V minulosti jsme zaznamenali případy horlivých zaměstnanců, kteří vystavili poukázku na zaplacení komunálního odpadu ještě dříve, než dítě přišlo z porodnice domů," poznamenal primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký (ČSSD).

Obyvatele města ročně vyjde poplatek za odpad na 492 korun, ušetří jen lidé nad sedmdesát let, kteří platí zhruba polovinu. Zrušení sazby pro děti slibovali před loňskými volbami lidovci a Naše město F-M, kteří spolu se sociálními demokraty tvoří ve Frýdku-Místku koalici.

„I tento krok má přispět k tomu, abychom byli konkurenceschopní s ostatními městy a aby se zde lidé usazovali," řekl náměstek primátora Jiří Kajzar (Naše město F-M). Ve Frýdku-Místku se ročně narodí do tisíce dětí, za první rok života dítěte by tak výpadek v rozpočtu činil zhruba půl milionu korun. Podporu pro návrh nejspíš koalice získá v zastupitelstvu i u opozice. „Podpoříme to. Pokud by to bylo do tří let věku, jde o první krok a postupně, ať to není nápor na rozpočet, se každým rokem může hranice zvyšovat," řekl Deníku lídr KSČM ve Frýdku-Místku Ivan Vrba.

Zrušení poplatku pro děti se lidé dočkají nejdříve od roku 2017, dřív se to podle vedení města nedá stihnout.

Programové prohlášení městských radních se týká třinácti oblastí. „Jsou v něm zohledněny i některé body hnutí ANO a KSČM," připustil Michal Pobucký. Třeba komunisté by podle Ivana Vrby uvítali zřízení muzejní expozice textilní výroby v některém ze stávajících objektů společnosti Slezan. „Ale ovlivnit programové prohlášení samozřejmě nemůžeme," dodal Vrba. Koalice totiž o podobě dokumentu, od kterého se má odvíjet budoucnost města do roku 2018, s opozicí nejednala.