I přesto mezi lidmi stále převládá názor, že není nic snazšího, než si sednout a hezky rovně projet látku jehlou šicího stroje. O opaku nás přesvědčila Eva Kizeková, která má pro tuto vysoce specializovanou odbornou práci tu nejlepší průpravu. Již patnáct let pracuje jako vedoucí prodejny a střihačka firmy Petroš interier, která se zaměřuje na dekoraci a návrhy interiérů.

„Vlastně mě tady přivedla náhoda. Pracovala jsem čtrnáct let jako mistrová v šicí dílně a stříhárně bývalé Slezanky, kde se vyráběly pletené a šité oděvy v malých sériích určené zejména pro německý, ale i český trh a pro takové řetězce, jako je Quelle či někdejší Tuzex. Později jsem se dostala na pozici technologa a výstupní kontrolorky. Když však firma začala propouštět, ocitla jsem se bez zaměstnání. Naštěstí to trvalo pouhé tři týdny. Při cestě z úřadu práce jsem zahlédla na dveřích cedulku – Hledáme prodavačku,“ prozradila Kizeková, která si tímto krokem splnila svůj sen z mládí.

„Ve firmě Petroš interier dělám to, co jsem vždycky chtěla – prodávám a stříhám,“ dodala s úsměvem. Na otázku, zda je jednodušší šít oděvy nebo závěsy, odpověděla:

„Jde to zcela dvě naprosto odlišné činnosti. Šití záclon a závěsů je velice náročné. Není to o tom, ušít obdélník. Každé okno má jiné rozměry a každá záclona nebo závěs je z jiného materiálu. Proto všechno, co se zde střihne, je pokaždé originál, který je třeba předem důkladně rozvrhnout. Kromě techniky ušití je nutné pamatovat na to, že jednotlivé kusy musí na sebe navazovat i na vedlejším díle okna. Stejně jako vzory na látce musí sedět. Obzvlášť náročné jsou obloučky. A musím říci z vlastní zkušenosti, že ušít pánský oblek je oproti tomu sranda,“ upřesnila Kizeková.

Ve firmě patří k jedněm ze základních stavebních kamenů.

„Hrozím se dne, až nám za několik let půjde do důchodu. Eva Kizeková je žena s bohatými zkušenostmi, se kterými tuto specifickou práci vykonává, že najít za ni náhradu bude mimořádně obtížné,“ prohlásil u své zaměstnankyni majitel a designer Radomír Petroš.