Wanda Stanieková, která je původem z Bystřice, získala druhý nejvyšší počet hlasů. Jako farářka ve Slezské církvi evangelické augsburského vyznání působí od roku 1999, byť dnes již omezeně s ohledem na věk. Deset let byla v roli pastorační pracovnice ve Slezské diakonii, tedy v organizaci, která poskytuje sociální služby, a pomáhala rovněž v nemocnicích a v různých denominacích a sborech.

Jak vnímá úspěch v soutěži Žena regionu? „Moc mě to potěšilo, inspirovalo a taky povzbudilo," shrnula své dojmy. „Je to povzbuzení, že ta práce opravdu není zbytečná. Nejsem ale zvyklá na takovou chválu, jsem člověk spíše praktický," řekla včera Deníku. Lidem se snaží pomáhat i v důchodu, a to jako dobrovolník. Na práci ve Slezské diakonii vzpomíná ráda. „Snažila jsem se nějakým způsobem těm lidem zpříjemnit čas a inspirovat je. Ráda jsem jezdila třeba do Petrovic, do Karviné, do Orlové, do Žukova. Těch příběhů je hodně, to by bylo na knížku," vyprávěla s tím, že nezapomene na rozzářené tváře lidí, kteří čekali u vchodu na to, až budou moci sdílet svůj život s někým, kdo jim opravdu naslouchá.

Vybavuje se jí například dívka, která byla na invalidním vozíku. „O Vánocích jsem jí zpříjemnila život tím, že mohla být u rodiny mého bratra v Bystřici. Bylo to pro ni něco úžasného, protože nemá nikoho," vyprávěla Wanda Stanieková. Na koníčky moc času nemá, ale ráda chodí do přírody a do lesa.

Další oceněnou v soutěži Žena regionu je 64letá Krystyna Mruzková. Už 42. rokem učí hře na housle v Základní umělecké škole v Jablunkově. I ona je už v důchodu, ale stále se svému koníčku věnuje s velkým nasazením. Založila vůbec první horalskou muziku Nowina, byla rovněž u vzniku kapel Lipka a Torka. Nejmladší kapela Rozmarynek hraje od roku 2012 – a nadále ji vede Krystyna Mruzková. „Já myslím, že v Jablunkově jsou talentovaní muzikanti," prohlásila včera žena, která v soutěži skončila na třetím místě.

Vychovala bezpočet výborných muzikantů, mezi nimi jsou i čtyři absolventi konzervatoře. „Člověk se tomu musí opravdu věnovat. Musí vědět, kdo na co má," konstatovala Krystyna Mruzková a zdůraznila, že každý začínající muzikant vyžaduje individuální přístup. „Musí se to dělat tak, aby je to chytlo," pravila. Považuje za velmi důležité, aby tradice naší bohaté kultury nezanikly a aby se předávaly dál.

Ženy si včera převzaly ocenění v třinecké senátorské kanceláři Petra Gawlase. „Velice si vážím našich žen, zvláště tady v regionu. Jsme region skromných lidí, kteří si musí všechno vydobýt a odpracovat," poznamenal Petr Gawlas.

Celkově se letos do soutěže přihlásilo 460 žen, z nichž odborná porota vybrala 250 adeptek na titul Žena regionu v jednotlivých krajích. Vyhlášení se uskuteční 10. června v Senátu.