Jízda v zimě po silnici I/56 u přehrady Šance dá někdy zabrat i autům, natož kamionům. Řidiči nákladních vozidel se přesto do kopcovitého terénu vydávají, ačkoli porušují předpisy. Výsledkem často bývají uvízlé kamiony, které blokují vozovku.

Například v pondělí kolem poledne tudy motoristé nemohli desítky minut vůbec projet, v kopci nehnutě stály přes oba jízdní pruhy dva kamiony. V případě zhoršené sjízdnosti komunikace se přitom na základě stanovení dopravního odboru krajského úřadu aktivuje přechodná úprava v podobě dopravního značení. Zákaz vjezdu platí pro nákladní automobily, tahače nebo návěsy a speciální automobily o nejvyšší povolené hmotnosti přesahující hodnotu 12 tun. Jenže někteří řidiči na to nedbají.

„Policisté se setkávají s nerespektováním tohoto přechodného značení ze stran řidičů nákladních vozidel. Toto jednání řeší policisté dle svých zákonných možností uložením pokuty příkazem na místě, popřípadě oznámením příslušnému správnímu orgánu,“ uvedla policejní mluvčí Karolína Bělunková.

O údržbu komplikovaného úseku Ostravice – Bílá Hlavatá na silnici I/56 se od letošní zimy nově stará sdružení soukromých firem, které odmítá, že by za problémy s provozem mohla nedostatečná údržba či podcenění situace. „Úsek Ostravice – Bílá Hlavatá je vysokohorská oblast, kterou nelze v zimě udržovat chemicky, jelikož se nachází v ochranném pásmu vodní nádrže Šance. K ošetření silnice je zde možné použít pouze inertní posyp, který v případě těžkých nákladních vozidel nemusí stačit na to, aby vozidla v kopci neklouzala,“ řekla Pavla Ivácková, mluvčí společnosti AVE CZ, která je součástí sdružení firem.

ŘIDIČE NAVEDE NOVÉ DOPRAVNÍ ZNAČENÍ

U čerpací stanice v Ostravici hlídkuje v zimě pravidelně policejní hlídka, která řidiče kamionů v případě nepříznivých podmínek nepustí dál směrem k přehradě. Výrazně přispět ke zlepšení situace by ale mělo až vybudování nového značení.

Ředitelství silnic a dálnic, kterému tamní silnice patří, plánuje umístit proměnné dopravní značky, které zajistí odklon dopravy ze silnice I/56 na objízdnou trasu. Ačkoli zakázku vypsalo ŘSD už v září, dosud není vybrán zhotovitel. „V současné době probíhá vyhodnocení soutěže. Pokud se nikdo z účastníků neodvolá, počítáme se zahájením stavebních prací již tuto stavební sezonu v dubnu,“ podotkla mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Nové proměnné značení se má objevit na sedmi stanovištích, jedno z nich bude dokonce už ve Frýdku-Místku u mimoúrovňové křižovatky silnic I/48 a I/56, aby řidiči mohli využít objízdnou trasu. Z druhé strany pomůže digitální značení navádět provoz od Bumbálky. Informace budou především o charakteru sjízdnosti, takže se řidiči dozvědí o mlze a náledí, a dále o stavu průjezdnosti úseku. Trvalý zákaz jízdy nákladních vozidel v zimním období by podle úřadů zkomplikoval dopravu na alternativních trasách.