VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Téma Deníku: Uzavírky vždy zkomplikují dopravu

Frýdek-Místek/Třinec - Doprava ve Frýdku-Místku bude zřejmě v příštích měsících velmi komplikovaná a řidiči by se měli obrnit trpělivostí a pevnými nervy. Najednou hned dva mosty ve městě totiž budou přes léto uzavřeny kvůli rekonstrukci. Čtyřtýdenní uzavírka hlavního tahu na Slovensko loni nepříjemně sevřela Třinec-Oldřichovice.

8.6.2008
SDÍLEJ:

Lískovecký most ve Frýdku-Místku se uzavře kvůli opravě. Foto: DENÍK/Robert Schedling

Doprava ve městě bude ještě složitější

Od pondělka už je uzavřen most u místecké Hypernovy nad rychlostní silnicí z Ostravy do Beskyd a od 15. června se k tomu přidá i uzavírka Lískoveckého mostu u Válcoven plechu. „Most přes řeku Ostravici u nádraží v Lískovci je v havarijním stavu. Nevyhovující je zejména jeho izolace a odvodnění,“ informovala mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková. Situace je natolik vážná, že statik na tomto mostě spojujícím Frýdek se Sviadnovem odmítl povolit další provoz. „Proto jej město celkově rekonstruuje. Náklady budou činit téměř čtyřiadvacet milionů korun a hrazeny budou z městského rozpočtu,“ uvedla Jana Matějíková. Most získá novou izolaci, kolejový svršek, vozovku a nátěr ocelové konstrukce. Pilíře s nosnou deskou mostu budou opraveny a obnažená ocelová výztuž bude ošetřena a zabetonována. Úpravou projdou také chodníky po obou stranách mostu. „Práce na rekonstrukci mostu by měly být zahájeny okolo 15. června, termín dodatečně upřesníme. V době rekonstrukce bude most v celé své šířce a délce uzavřen pro veškerou dopravu včetně autobusové,“ upozornila mluvčí.

Uzavírka postihne zejména linku městské hromadné dopravy číslo 7. Ta už od tohoto pondělka 2. června jezdí podle výlukového jízdního řádu jako linka číslo 27. Trasa této výlukové linky zachovává stejné konečné zastávky. Ze zastávky Dobrovského po Magistrát tato trasa zůstává stejná. Dále linka míjí zastávku Revoluční, ale zajíždí k Nemocnici, Sídlišti a k Válcovnám plechu. Odtud pokračuje přes ulici Míru ke Slezanu 01 a dále po své původní trase na Letnou.

V opačném směru z Letné pak linka zachovává původní trasu po zastávku Slezan 01. Dále pokračuje po ulici Míru k Válcovnám plechu a pak už opět postupuje po původní trase až k Sídlišti. Odtud je další změna trasy přes Nemocnici k Magistrátu. Poté se linka opět vrací do původního směru na Dobrovského, případně Nové Dvory.

O něco jednodušší je situace pro pěší. „Chodci mohou využívat lávku pro pěší, která je několik desítek metrů proti proudu řeky. Celková uzavírka mostu by měla trvat dva měsíce, celková rekonstrukce mostu by pak měla být dokončena v průběhu října,“ upřesnila Jana Matějíková.
Výlukový jízdní řád a schéma vedení linky číslo 27 lidé mohou najít na oficiálních webových stránkách města s adresou www.frydek-místek.cz. V pravém horním rohu pod kalendářem akcí je také umístěn nový odkaz: doprava – uzavírky mostů, který po rozkliknutí obsahuje informace o dopravních omezeních, objízdných trasách a změnách v MHD, které s uzavírkami mostů souvisí.

Most k Hypernově bude zavřen několik měsíců

Řidiči ve Frýdku-Místku se nemají vůbec na co těšit. Most, který překračuje čtyřproudovou komunikaci I/56 vedoucí z Ostravy do Beskyd, bude několik měsíců uzavřen. Důvodem je celková rekonstrukce.

Most, za jeho údržbu zodpovídá Správa silnic Moravskoslezského kraje, je kompletně uzavřen od 2. června, a to na dobu 4 až 5 měsíců. Práce na opravě mostu se dotknou nejen řidičů, ale také pěších a cyklistů, kteří most využívají při cestě za nákupy do přilehlé Hypernovy, nebo za rekreací na nedalekou přehradu Olešná. Rozsah rekonstrukce umožní zachování provozu pouze na nájezdových a sjezdových rampách, na vlastním přemostění silnice bude provoz vyloučen. Přechod silnice bude umožněn pouze pěším, a to po provizorní lávce. Současně si rekonstrukce vyžádá částečné omezení provozu na silnici I/56 pod mostem, kde bude sveden vždy do jednoho jízdního pruhu.

„Správa silnic Moravskoslezského kraje, která rekonstrukci mostu na krajské silnici zajistila, připravila i odborný návrh objízdné trasy hlavními ulicemi města tak, že provoz z ulice 17. listopadu směrem k přehradě Olešná bude převeden na ulici Ostravskou a přes křižovatku nad křížovým podchodem směr Příbor k odbočce na Olešnou, bude umožněno odbočení z ulice 17. listopadu na silnici I/56 směr Ostrava, ze silnice I/56 ve směru od Frýdlantu nad Ostravicí na ulici 17. listopadu a ze silnice I/56 ze směru od Ostravy na silnici II/473 směr Olešná. Provoz na silnici I/56 bude sveden vždy do jednoho pruhu,“ uvedl Ivo Muras, vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství krajského úřadu Moravskoslezského kraje. Náklady na celkovou rekonstrukci mostu jsou odhadovány na 33,5 milionů korun.

MHD nyní bude jezdit jinak

Z důvodu uzavírky mostu na ulici 17. listopadu (u Hypernovy) ve Frýdku-Místku platí od včerejška změněny jízdní řády autobusových linek číslo 2 a 5. Tyto linky budou jezdit dle výlukových jízdních řádů MHD a budou označeny jako linky číslo 22 a 25.
Linka 2 je upravena. Vedení trasy je Dobrovského – Hlavní třída – Slezská – Nádražní – Na Poříčí (zast. aut.nádraží) – 8. Pěšího pluku ( zast. Poliklinika) – Ostravská (zast. Ostravská)– Příborská (zast. Příborská) – Olešná – Štandl - Collo-louky (zast. Tesco) – Beskydská – 17. Listopadu – Ostravská – Hlavní třída – Na Poříčí – Nádražní – Slezská – Hlavní třída – Dobrovského.

Linka 5 – vedení trasy je zachováno v původní trase v úseku Řepiště – Lískovec – Frýdek, sídliště - Frýdek, žel. st. - Frýdek, AS - Místek, Poliklinika – Místek, Anenská a pokračuje dále po Ostravské do Sviadnova (ČSAD), dva páry spojů zajíždějí k Hutním montážím ve Sviadnově.
Spoje do Chlebovic jsou vedeny po Ostravské a Příborské, spoje z Chlebovic pak využívají současnou trasu a most na ulici 17. listopadu objíždějí přes Collo-louky a Beskydskou.

Výlukové jízdní řády - http://www.frydek-mistek.cz/mhd/index.php.


Zkoušku trpělivosti už řidiči zvládli v zimě

Představu o tom, jak náročná začne být situace ve městě při uzavírce některé z hlavních dopravních tepen, si naposledy řidiči mohli udělat koncem loňského roku při pokládce nového koberce na výpadovce na Brno.

Během větší části listopadu procházel rekonstrukcí úsek silnice I/48 v Zelinkovicích. Doprava tu byla výrazně omezena, provoz po celou dobu uzavírky sveden do jednoho jízdního pruhu a řízen semafory. Nový povrch získal úsek vozovky v délce zhruba sedmi set metrů. Nejdříve dělníci opravovali část silnice ve směru od Příbora, poté v opačném směru.

Toto omezení zapříčinilo tvorbu dlouhých kolon v obou směrech. Patnáctiminutová čekací doba ve frontě před semafory nebyla nijak výjimečná, stejně jako ucpané centrum města a zpoždění veškeré autobusové dopravy na linkách vedených opravovaným úsekem komunikace. Někteří řidiči se snažili tento úsek objet buď přes Paklovice nebo Staříč. Příliš si ale nepomohli, neboť v Palkovicích byla také silnice částečně uzavřena a řízena semafory. Úzká staříčská „okreska“ zase měla potíže pojmout tak velký nárůst dopravy. K tomu si řidiči museli připočítat čas a benzín, který ztratili objížděním. „Bylo to skutečně náročné a nepříjemné. Jezdívám tímto úsekem dost často za zakázkami a mohu říct, že zdržení kvůli dopravní zácpě mě stálo hodně nervů,“ posteskl si podnikatel Radomír Petroš z Dobré. „Na druhou stranu teď už v silnici aspoň nejsou díry,“ dodal.

Byla to hrůza, říká muž z Oldřichovic

Martin Mládek redakci popsal, jak čtyřtýdenní uzavírka hlavního tahu na Slovensko loni nepříjemně sevřela Oldřichovice. Silničáři k akci přistoupili 22. dubna loňského roku kvůli stavbě obřího kruhového objezdu, který navazuje na přeložku Frýdecké ulice. Veškerá doprava od Frýdku-Místku se tehdy až do 18. května odklonila na silnici třetí třídy. Ještě několik dní před uzavírkou část obyvatel sepsala petici.

Obávali se, že kamiony přinesou nebezpečí dětem z české a polské školy, měli rovněž obavy z otřesů a poškození domků. „Nechce se mi věřit, že tam někdo může pustit kamionovou dopravu, silnice na to není přizpůsobena. Spočítal jsem si, že jich za tu dobu bude nejméně padesát tisíc,“ řekl loni Martin Mládek, když předával petici vedení města.

„Co se stane, až se tam nějaký kamion převrátí? Nevěřím, že k tomu nedojde. Pod vozy se krajnice může utrhnout. Jak se bude řešit bezpečnost dětí, které tam chodí do školy?“ dodal Mládek, jenž žije sedm metrů od silnice. Pod petici se podepsalo 25 lidí, ale Mládek upozorňoval, že s ní rychle oběhnul jen nejbližší sousedy. Jak na uzavírku vzpomíná po 13 měsících?

„Bylo to přesně takové, jak jsme upozorňovali. Jezdil nám tam jeden kamion za druhým. Nezvykli jsme si. Možná bychom si zvykli, kdyby tam kamiony jezdily rok nebo dva,“ řekl v pátek redakci. „Pro lidi, kteří mají například netěsnící okna, to byla hrůza. Kamiony jezdily i v noci, i když jich bylo trochu míň,“ vzpomíná. Podle něj se naštěstí žádná tragédie neodehrála, jen poslední den uzavírky se na jejím úplném konci u Bystřice vyvrátil zahraniční kamion.

„Byla tam pravotočivá zatáčka do pravého úhlu,“ uvedl Martin Mládek. Myslí si, že kruhový objezd se měl postavit o několik desítek metrů blíž, a to u restaurace Napoleon. „Nevidím důvod, proč se kruháč stavěl tam, kde je,“ řekl. Sedmisetmetrovou přeložku Frýdecké totiž využívá jen minimum řidičů. Všichni ostatní odbočují tradičně u Napoleona a jedou do centra Třince po staré cestě.

„Z obou stran se tvoří kolony, dokonce i mimo špičku. Silnice se prostě ucpe. Pokud jedete od Tesly na Vendryni, tak musíte čekat, dokud vás někdo v koloně nepustí. Jinak nemáte šanci odbočit,“ upozornil Mládek, který navrhuje, aby se kamionům vjezd na starou silnici u Napoleona zakázal. „Kolem té pumpy by už jezdit neměly,“ myslí si.

Jana Rumianová, Tomáš Machálek, Marek Cholewa

8.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 16 000 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě OPERÁTOR/KA LINKY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: A16 z:22/5/2018 a:15/6/2018, Po skončení doby určité možno prodloužení smlouvy na neurčito. Směnnost - ranní 06:00 - 14:00 hod, odpolední - 14:00 - 22:00 hod. Práce vhodná i pro absolventy škol., Operátor linky kontroluje a obsluhuje výrobní linku, doplňuje obalový a spotřební materiál, kontroluje hotový výrobek, vede evidence o denní výrobě, stará se o čistotu pracoviště. Zajišťuje si drobné opravy a seřízení stroje., Potravinářský průkaz - podmínkou (možnost vyřízení až při vstupní prohlídce), Životopisy zasílejte e-mailem, uchazeči budou pozvání k osobnímu pohovoru - pracoviště NENAVŠTĚVOVAT.. Pracoviště: Ekomilk a.s.., Příborská, č.p. 818, 738 01 Frýdek-Místek 1. Informace: Vladimíra Gajdazcová, .

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 100 Kč

Svářeči SVÁŘEČ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme - státní zkoušku el. obloukem EN 287-1 111, Předem volat na tel. č.: 777 789 503 a domluvit si schůzku., Pracoviště: Třinec. Pracoviště: Stavo-čestav, s.r.o. - areál tž, Průmyslová, č.p. 1000, 739 61 Třinec 1. Informace: Vodrážka, +420 777 789 503.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 100 Kč

Prodavači potravinářského zboží PRODAVAČ-KA V PEKÁRNĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A11 z:22/1/2018 a:12/6/2018, Prodejna pekárny v Krmelíně., Požadujeme: zdravotní průkaz, čistý RT, ochotu pracovat ve dvousměnném provozu po-so (04-12, 12-20 hod., práce v so do 11:00 hod.)., Kontakt osobně po předchozí telef. domluvě popř. emailem. Kontakt uveden viz výše.. Pracoviště: Pekařství boček krmelín s.r.o., Brušperská, č.p. 78, 739 24 Krmelín. Informace: Josef Boček, +420 558 639 107.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 24 000 Kč

Slévači SLÉVÁRENSKÝ PRACOVNÍK - ODLÉVAČ. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: C04 z:9/4/2018 a:14/6/2018, Požadujeme dobrý zdravotní stav. Nabízíme příspěvek na stravování., Kontakt telefonicky v čase pondělí až pátek 7.00-14.00 hod.. Pracoviště: Giff a.s., Slévárenská, č.p. 272, 739 11 Frýdlant nad Ostravicí. Informace: Ďorď, +420 604 222 215.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stadion Nižnij Novgorod (Nižnij Novgorod, 44 899 diváků). Tato aréna je situována na místě zvaném Strelka, kde se stékají řeky Volha a Oka. Její design je inspirován přírodními živly vodou a větrem. Také tento stánek byl postaven speciálně pro šampionát.
40

Trenérský rekordman či největší karetní hříšníci. Nabízíme fakta o MS v Rusku

Ilustrační foto.

Ceny Talent roku 2018 rozdány

Antonín Buček: Pozici jedničky vám nikdo nezaručí

Frýdek-Místek – V minulé sezoně restartoval profesionální kariéru v druholigovém Frýdku-Místku. Po sestupu se ale fotbalový brankář Antonín Buček přesouvá do Znojma.

Chtěli třešně, místo toho se však ošklivě zranili

Třešně v těchto dnech zrají a stávají se lákadlem pro mlsné jazyky. Sběr tohoto ovoce ovšem může být nebezpečný. V Moravskoslezském kraji si za poslední dobu vyžádal několik zraněných.

Rozšířená realita v žaláři a dobře skrytá marihuana pro Poláky: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 18. června 2018.

Obec se dočká protihlukových zdí

Desítky milionů korun šly za poslední rok do protihlukové ochrany u silnic v regionu. Další velká zakázka, kterou vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), se týká nových stěn u silnice I/11 v Mostech u Jablunkova.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT