Jana Rennerová z ÚZSVM ve čtvrtek sdělila, že úřad po čtyřech letech ukončil správu posledního objektu z řady zajištěného majetku, který pocházel z trestné činnosti. Šlo o barokní zámek v Hnojníku.

"V roce 2004 po pravomocném odsouzení obžalovaného švýcarského občana, společníka obchodní společnosti, která nakoupila v podhůří Beskyd několik desítek nemovitostí včetně zámku, přešla správa Hnojníku na ÚZSVM, a to na základě usnesení Okresního soudu ve Frýdku-Místku," řekla Rennerová.

Dodala, že ÚZSVM zámek v Hnojníku předal novému vlastníkovi s přesvědčením, že ho jako jednu z nejohroženějších kulturních památek v celé České republice čeká lepší osud než ve vlastnictví předchozích majitelů.

O prodeji zámku informoval Deník jako první již ve středu. Podrobnosti zde: Hnojnický zámek má nového majitele

Původně barokní zámek Hnojník z 18. století prošel poslední velkou přestavbou zhruba v roce 1899, která mu dala dnešní podobu. Přestavěný zámek se na přelomu 19. a 20. století stal jedinou rezidencí barona Jiřího Beese. Velkou událostí pro hnojnický zámek byla návštěva a nocleh prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, která se uskutečnila 5. července 1930.

Po roce 1949 byl zámek Beesům zabaven a mobiliář zámku byl nakonec z velké části deponován na hradě Šternberku, kde je nyní součástí expozice. V roce 1956 byl objekt zámku využit pro kanceláře, byty i jako obřadní síň. V roce 1966 zámek převzal do své správy Státní statek v Hnojníku. V 70. a 80. letech 20. století byla fasáda zámku v havarijním stavu. V 90. letech 20. století o zámek usilovala obec, ale nakonec jej získala obchodní společnost, která rekonstrukci zámku neuskutečnila. Správcem se v roce 2004 stal ÚZSVM, který prováděl základní zabezpečení objektu. (lew)